شروع معاملات ETF از فردا در بورس، شرایط معامله چیست؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران: واحدهای اولین صندوق واسطه گری مالی یکم از فردا (چهارشنبه 4 تیر ماه) و حدود یک ماه پس از خاتمه پذیره نویسی قابل خرید و فروش می شود.

شروع معاملات ETF از فردا در بورس، شرایط معامله چیست؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک به نقل از ایسنا، وزارت امور مالی و دارایی چندی پیش طی اطلاعیه ای فراخوان واگذاری (شماره 1) پذیره نویسی واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) واسطه گری مالی یکم را منتشر کرد. در این اطلاعیه آمده بود که وزارت امور مالی و دارایی از طریق این واگذاری، به کنندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران، باقیمانده سهام خود در بانک های ملت، تجارت و صادرات ایران و بیمه های البرز و اتکایی امین را واگذار خواهد کرد. به طور کلی قرار است 23 هزار و 800 میلیارد تومان باقیمانده سهام دولت در سه بانک و دو شرکت بیمه ای مذکور در قالب یک صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس () با عنوان واسطه گری مالی یکم عرضه شود.

ویژگی شاخص این واگذاری، بهره مندی کلیه ایرانیان از تخفیف 20 درصدی بود. سقف سرمایه گذاری هر شخص حقیقی (هر کد ملی) 20 میلیون ریال (دو میلیون تومان) تعیین شد. پذیره نویسی برای هر فرد دارای کد ملی امکان پذیر بود و محدودیت سنی برای متقاضیان وجود نداشت.

بر این اساس مهلت پذیره نویسی حدود یک ماه پیش به انتها رسید و بیش از سه میلیون و چهار صد و هشتاد و یک هزار نفر با سرمایه گذاری بیش از 5886 میلیارد تومان در پذیره نویسی برای خرید سهام دولتی مشارکت کرده اند. در این راستا از اول تیرماه نماد دارایکم در بورس باز شد و افراد می توانستند ارزش آن را در پرتفو (ترکیب سهام) خود ببینند.

شرایط معامله دارایکم در بورس

با توجه به اینکه از فردا واحدهای صندوق واسطه گری قابل معامله است هر کسی می خواهد آن را بخرد یا بفروشد باید اول کد بورسی بگیرد و در سامانه سجام ثبت نام کند. افرادی که زیر سن قانونی هستند نیز باید از طریق ولی آنها در سامانه سجام ثبت نام شوند و کد بورسی گرفته شود تا بتوانند معامله واحدهای صندوق واسطه گری مالی را انجام دهد. از روز چهارشنبه که واحدهای این صندوق در بورس قابل خرید وفروش می شود هم افراد حقیقی و هم حقوقی می توانند آن را خرید و فروش کنند. طبق آخرین آمار ارزش هر واحد 10 هزار تومانی آن به بیش از 20 هزار تومان یعنی بیش از دو برابر افزایش یافته است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 944

به "شروع معاملات ETF از فردا در بورس، شرایط معامله چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع معاملات ETF از فردا در بورس، شرایط معامله چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید