زرگر: تولید پیله ابریشم در مدار اقتصادی قرار گرفت

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک مقام مسئول گفت: تولید پیله ابریشم در کشور در مدار اقتصادی شدن قرار گرفت.

زرگر: تولید پیله ابریشم در مدار اقتصادی قرار گرفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رییس مرکز نوغانداری کشور با اعلام این مطلب گفت: برنامه ریزی ها و اقدامات اجرا شده در پنج حوزه احیای باغات توت، ارتقای کیفیت تخم نوغان، آموزش و توانمندسازی کشاورزان و کارشناسان و پرورش پاییزه، تولید پیله ابریشم را اقتصادی تر کرده است.

عدیل سروی زرگر مقدار تولید پیله تر ابریشم در بهار و پاییز سال جاری را 1701 تن بیان کرد و گفت: سال جاری 97 درصد هدف تولید محقق شد و به رکورد 13 ساله تولید دست یافته ایم.

وی مقدار تولید پیله ابریشم در سال 79 و 89 را به ترتیب 5200 و 570 تن گفت.

سروی زرگر افزود: با تولید 1701 تن پیله تر ابریشم، مقدار خوداتکایی صنعت فرش و منسوجات ابریشمی به تولید داخل ظرف سه سال اخیراز 28 درصد به 52 درصد ارتقا یافته است.

وی درباره عملکرد تولید نیز شرح داد: میانه عملکرد تولید پیله تر ابریشم کشوری نیز به ازای هر جعبه پرورش تخم نوغان به 37 کیلو گرم رسیده و این در حالی است که بهره برداران نمونه 55 تا 60 کیلو گرم از این محصول را به ازای هر جعبه تخم نوغان تولید می کنند.

رییس مرکز نوغانداری کشور گفت: سالانه 46 هزار جعبه تخم نوغان میان تولیدکنندگان توزیع می شود و برای سال آینده 50 هزار جعبه تخم نوغان از سوی سازمان های جهاد کشاورزی برای پرورش کرم ابریشم درخواست شده است.

وی درباره پرورش دوم یا پرورش پاییزه کرم ابریشم اذعان داشت: پس از 23 سال وقفه، از سه سال پیش پرورش پاییزه در شش استان گیلان، مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان شاقتصادی و تهران به صورت پایلوت به اجرا درآمده و در پاییز سال جاری 376 جعبه تخم پرورش نوغان در اختیارتولیدکنندگان قرار گرفت.

سروی زرگر افزود: پرورش پاییزه در اقلیم هایی که فصل خزانشان با تاخیر شروع می شود، امکان پذیر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1854

به "زرگر: تولید پیله ابریشم در مدار اقتصادی قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زرگر: تولید پیله ابریشم در مدار اقتصادی قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید