رشد 3499 واحدی شاخص بورس تهران، ارزش معاملات دو بازار از 63 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در انتها معاملات امروز با 3499 واحد افزایش همراه شد.

رشد 3499 واحدی شاخص بورس تهران، ارزش معاملات دو بازار از 63 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک فرایند نوسانی در نهایت با افزایش 3500 واحدی به رقم یک میلیون و 434 هزار و 392 واحد رسید.

بعلاوه شاخص کل با معیار هموزن امروز با افزایش 237 واحد به رقم 384 هزار و 929 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار به بیش از 5 میلیون و 731 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز بیش از 9.8 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 629 هزار فقره معامله و به ارزش 5 هزار و 841 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

بعلاوه ارزش معاملات امروز فرابورس هم با معاملات بازار ثانویه اوراق به بیش از 57 هزار و 67 میلیارد تومان داد و ستد شد.با این حساب ارزش معاملات دو بازار بیش از 62 هزار و 908 میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص های بورس سبز بودند، به گونه ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 0.24 درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.6 درصد افزایش یافتند.

امروز شاخص آزاد شناور 0.5 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 0.31 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.16 درصد تقویت شد.

امروز نمادهای پتروشیمی نوری، ایران خودرو، گروه مپنا، پتروشیمی پردیس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پتروشیمی شازند اراک بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نماد شستا بیشترین اثر ریزش در شاخص بورس را داشته است.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل با 117 واحد افزایش به بیش از 20 هزار و349 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 136 هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه فرابورس که شرکت های کم شفاف و شرکت های تازه وارد در آن قرار دارند به بیش از 356 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در فرابورس بیش از 2.4 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق اقتصادی در قالب 266 هزار فقره معامله و به ارزش 57 هزار و 70 میلیارد تومان داد و ستد کردند که البته عمده این معاملات مربوط به عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق دولتی که قبلا به وسیله بانک ها اجرا شده است اجرا شده است.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو، آریا ساسول، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، پتروشیمی قائد بصیر و بیمه اتکایی ایرانیان بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نماد شرکت فرابورس هم بیشترین اثر کاهشی در شاخص این بازار را داشته است.

به گزارش فارس، با توجه به اینکه نسبت P به E شامل نسبت قیمت دریافتی هر سهم که نشان می دهد کدام سهم ارزشمند است نشان می دهد عمده سهام موجود در بازار به کف قیمت رسیده و ارزنده شده اند اما در عین حال با توجه به تجربه ریزش بازار از سال گذشته تا کنون کارشناسان همواره تأکید می نمایند سرمایه گذاران خرد و غیرحرفه ای که وقت کافی برای تحلیل بازار ندارند به وسیله صندوق های سرمایه گذاری به ویژه صندوق هایی با عایدی ثابت وارد شوند در حال حاضر 210 صندوق سرمایه گذاری با سه نوع ماهیت شامل صندوق های با عایدی ثابت، صندوق های مختلط و صندوق های سرمایه گذاری در سهام وجود دارند که بازدهی صندوق های ثابت معمولا بیش از سپرده گذاری بانک ها است و افرادی که ریسک پذیر نیستند می توانند به وسیله صندوق ها در بازار حاضر شوند.

از طرفی دولت وعده نموده بود سال جاری به جاماندگان طرح سهام عدالت سهام تازه اختصاص دهد اما هنوز خبری از آن نیست.

بازار سرمایه ایران در حال بزرگ شدن است و تا کنون 58 میلیون ایرانی به میزان 70 درصد جمعیت کشور در بازار سرمایه حضور یافتند، البته تعداد کدهای فعال که ظرف سه ماه حداقل یک خرید و فروش انجام داده باشند، حدود 4 میلیون نفر است و این نسبت در زمانی که تعداد کل کدهای بازار به حدود 8 میلیون کد سهامداری رسیده بود هم در حد 400 الی 450 هزار نفر که آن نسبت هم کمتر از 10 درصد بوده است یعنی به عبارت دیگر فعالان بازار همواره کمتر از 10 درصد دارندگان کدهای معاملاتی است، بنابراین ضروری است افراد حقیقی و خرد به وسیله صندوق ها ساماندهی شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1745

به "رشد 3499 واحدی شاخص بورس تهران، ارزش معاملات دو بازار از 63 هزار میلیارد تومان فراتر رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 3499 واحدی شاخص بورس تهران، ارزش معاملات دو بازار از 63 هزار میلیارد تومان فراتر رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید