ملاقات عراقچی با رییس جمهوری آذربایجان

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سید عباس عراقچی معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر چهارشنبه با الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان ملاقات و گفت و گو کرد .

ملاقات عراقچی با رییس جمهوری آذربایجان

به گزارش سایت رسمی ریاست جمهوری آذربایجان ، علی اف در این ملاقات به ادامه بیش از یک ماه درگیری های نظامی میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره نمود و گفت:ما سرزمین های خود را از اشغالگران آزاد و موازین حقوق بین المللی و عدالت تار یخی را برقرار می کنیم.

علی اف همچنین به حمله موشکی دو روز متوالی نیروهای ارمنی به شهر برده جمهوری آذربایجان اشاره نمود و و با تاکید بر این که در حمله امروز 21 نفر ازساکنان غیر نظامی این شهر کشته و بیش از 70 نفر مجروح شدند ، ارمنستان را به نقض توافقات اتش بس متهم کرد .

رییس جمهوری آذربایجان ادامه داد که شرایط سرزمین های آزاد شده بسیار اسف انگیز بوده و همه مناطق مسکونی و یادگارهای تاریخی و اماکن دینی از جمله مساجد در این مناطق بطور کامل تخریب و به اماکن دینی اهانت شده است .

وی همچنینبه آزادسازی بعضی از مناطق مرزی این کشور با جمهوری اسلامی ایران از حضور نیروهای ارمنی اشاره نمود و اضافه نمود : این فرایند را به مردم جمهوری آذربایجان و ایران تبریک گفتم و دستور دادم تا نیروی مرزبانی کشورمان هر چه سریع تر در این بخش مرز مشترک دو کشور زیر ساختهای حفاظت لازم را برقرار کند .

علی اف یادآورشد که اکنون کارها در این زمینه شروع شده و این بخش مرز مشترک جمهوری آذربایجان و ایران مانند بخش های دیگر مرز دو کشور مرزهای دوستی و براداری خواهد بود .

رییس جمهوری آذربایجان به امضای چند سال پیش توافقنامه میان این کشور و جمهوری اسلامی ایران درباره ساخت و بهره برداری از سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی بر روی رود ارس اشاره نمود و ادامه داد که در حال حاضر به هیات دولت دستور دادم تا گروه کاری تاسیس گردد و از طرف ایرانی هم خواهش می کنم تا گروه مشابه را مامور نمایند که بتوانیم هر چه زودتر مسایل در این زمینه را آنالیز کنیم و در باره بهره برداری مشترک از این واحدهای مالی به توافق برسیم .

علی اف همچنین با ابراز سپاسگذاری از دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ، گفت : رییس جمهوری ایران در این مدت گذشته تماس تلفنی با من داشته و گفت و گوی بسیار خوبی داشتیم و شما را هم به جمهوری آذربایجان اعزام نموده است و ما در این ارتباط قدردان آن هستیم .

رییس جمهوری آذربایجان با یادآوری این که روابط باکو و تهران در سالهای اخیر با سرعت توسعه یافته است و به بالاترین سطح در تاریخ روابط دو طرف رسیده است ، گفت : همه اسناد امضا و توافقات حاصل شده میان دو کشور اجرا می گردد .

وی ابراز اطمینان کرد که روابط جمهوری آذربایجان و ایران مبتنی بر ریشه های مستحکم تاریخی در آینده نیز توسعه خواهد یافت .

بر اساس این گزارش ، فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران در رابطه با کشته شدن ساکنان غیر نظامی شهر برده جمهوری آذربایجان در حملات موشکی به دولت و مردم این کشور تسلیت گفت .

عراقچی گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه مخالف اشغال سرزمین های جمهوری آذربایجان بوده و از تمامیت ارضی این کشور حمایت نموده است .

وی همچنین پیغام سلام رییس جمهوری اسلامی ایران را به رییس جمهوری آذربایجان ابلاغ کرد که علی اف نیز در این ارتباط با ابراز سپاسگزاری خواهان رساندن سلام وی به دکتر روحانی شد .

عراقچی فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران که سه شنبه شب گذشته در قالب سفر منطقه ای و ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسالمت آمیز مناقشه میان جمهوری اذربایجان و ارمنستان وارد باکو شد ، امروز (چهارشنبه) همچنین با جیهوان بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ، خلف خلف اف معاون وزیر امور خارجه و شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر این کشور ملاقات و گفت و گو کرد .

عراقچی قرار است در قالب سفر منطقه ای ارایه طرح ابتکاری پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ از ارمنستان، ترکیه و مسکو نیز ملاقات کند.

روز یکشنبه ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سر گرفته شد و دو طرف همدیگر را شروع گر حمله عنوان کردند.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیشبینی نموده بود. دو کشور چندین دهه برسر مالکیت منطقه قرهباغ با یکدیگر اختلاف دارند.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و انتها با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش های بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1130

به "ملاقات عراقچی با رییس جمهوری آذربایجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاقات عراقچی با رییس جمهوری آذربایجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید