حمله قلبی یا سوزش سر دل؛ چگونه به تفاوت این دو پی ببریم؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، حمله قلبی و سوزش سر دل، 2 بیماری متفاوت هستند. اما با توجه به اینکه مری و قلب در نزدیکی یکدیگر قرار دارند، این 2 بیماری می توانند علامت مشابهی داشته و باعث درد قفسه سینه شوند. به همین علت است که بسیاری از مردم سوزش سر دل را با حمله قلبی اشتباه می گیرند یا بالعکس.

حمله قلبی یا سوزش سر دل؛ چگونه به تفاوت این دو پی ببریم؟

با توجه به اینکه حمله قلبی یک بیماری جدی است، نمی توان به سادگی تشخیص داد که آیا باید به اورژانس مراجعه کرد یا مصرف یک قرص آنتی اسید (ضد اسید معده) برای کاهش درد کافی است. در این مقاله از خبرنگاران مگ به آنالیز راه هایی می پردازیم که می توانند به ما در تشخیص تفاوت بین حمله قلبی و سوزش سر دل یاری نمایند. با ما همراه باشید.

تفاوت حمله قلبی و سوزش سر دل

برای اینکه به خوبی درک کنیم چگونه این 2 بیماری باعث درد قفسه سینه می شوند، ابتدا باید با نحوه بروز آن ها آشنا شویم.

حمله قلبی

اگر سرخرگی که خون و اکسیژن را به عضله قلب می رساند مسدود گردد، حمله قلبی رخ می دهد. تجمع چربی و سایر مواد در عروق تغذیه نماینده قلب باعث مسدود شدن سرخرگ ها می گردد. درنتیجه، مناطقی از قلب خون و اکسیژن کافی دریافت نمی نمایند. پزشکان به این حالت ایسکمی (Ischemia) می گویند.

برای درک بهتر ایسکمی، به این فکر کنید که ناگهان آغاز به دویدن کنید. اگر ورزشکار حرفه ای نباشید، بعد از چند ثانیه احتمالا ریه های شما آغاز به سوزش نموده و قفسه سینه تان سفت می گردد. این حالت نمونه ای از ایسکمی موقتی است که با کاهش سرعت دویدن بهبود پیدا می نماید. با این حال، در فردی که دچار حمله قلبی شده قلب نمی تواند مقدار جریان خون را افزایش دهد. این موضوع باعث بروز علائم مختلفی می گردد که یکی از آن ها درد قفسه سینه است.

علائم بیماری قلبی می تواند بین افراد مختلف، متفاوت باشد. چون سرخرگ های متفاوتی خون را به نواحی مختلف قلب می رسانند و با توجه به اینکه کدامیک از آن ها دچار مشکل گردد، ممکن است علائم متفاوت باشد. از سوی دیگر، بدن افراد نسبت به کمبود جریان خون و اکسیژن واکنش متفاوتی نشان می دهد.

احتمال وقوع مسائل قلبی در افرادی که به فشار خون بالا، چربی خون بالا یا دیابت مبتلا هستند، بیشتر است. سیگار کشیدن و چاقی هم از دیگر عواملی هستند که می توانند شانس ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

سوزش سر دل

معده به وسیله ترشح اسید مواد غذایی را هضم می نماید. پوشش معده به حدی قوی است که این اندام تحت تأثیر اسید قرار نمی گیرد. اما اگر اسید معده وارد مری (لوله بین دهان و معده) گردد، دچار سوزش سر دل شده و مری شما آسیب می بیند. پوشش مری با معده فرق دارد. هنگامی که اسید به مری می رسد، سوزشی را ایجاد می نماید که می تواند باعث درد و ناراحتی قفسه ی سینه گردد.

غذاهای پرچرب یا تند، مرکبات، نوشیدنی های الکلی و سیگار کشیدن باعث سوزش سر دل می شوند. مصرف غذا در ساعات پایانی شب یا بلافاصله قبل از خواب هم می تواند در بروز این مشکل گوارشی نقش داشته باشد.

مقایسه علائم حمله قلبی و سوزش سر دل

آشنایی با علائم این 2 بیماری به تشخیص آن ها از یکدیگر یاری می نماید:

حمله قلبی

درد قفسه سینه، شایع ترین علامت حمله قلبی است. سایر علائم این بیماری شامل موارد زیر می شوند:

 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • دردی که به گردن، فک یا پشت انتشار پیدا می نماید.
 • تنگی نفس
 • تعریق که گاهی اوقات از آن به اسم عرق سرد یاد می گردد.
 • خستگی بدون علت

سوزش سر دل

سوزش سر دل، یک سوزش و احساس آزاردهنده است که از بالای معده آغاز شده و به قفسه سینه می رسد. سایر علائم این بیماری شایع عبارتند از:

 • احساس اسید یا سوزش در قفسه سینه در هنگام دراز کشیدن
 • دردی که معمولا بعد از مصرف غذا ایجاد می گردد.
 • دردی که می تواند از خوابیدن شما جلوگیری کند (به ویژه اگر بلافاصله قبل از خوابیدن غذا خورده باشید).
 • احساس طعم ترش یا اسیدی در دهان
 • معمولا درد ناشی از سوزش سر دل بعد از مصرف داروهای آنتی اسید بهتر می گردد.

علائم حمله قلبی در زنان

زنان بیش از مردان به علائم غیرمعمول حمله قلبی از جمله حالت تهوع مبتلا می شوند. برخی از زنان به علت مشاهده علائمی مثل تنگی نفس و خستگی گمان می نمایند که دچار آنفولانزا شده اند.

دلایل مختلفی وجود دارند که باعث می شوند زنان در مقایسه با مردان علائم متفاوتی را گزارش نمایند. یکی از دلایل این است که بسیاری از زنان تصور می نمایند که در معرض ابتلا به حمله قلبی قرار ندارند. علت دیگر آن است که زنان نسبت به مردان درد را به شکل متفاوتی تجربه می نمایند.

هر روزه در سراسر جهان زنان زیادی به حمله قلبی مبتلا می شوند. اگر سابقه ابتلا به بیماری های قلبی را دارید، در خانواده تان سابقه بروز این بیماری وجود دارد یا سیگار می کشید، هیچ علامتی را نادیده نگیرید.

آزمون تشخیص حمله قلبی از سوزش سر دل

اگر مطمئن نیستید که شما یا یکی از اطرافیان تان دچار حمله قلبی شده یا سوزش سر دل، از این سؤالات برای تشخیص بهتر بیماری بهره ببرید:

1. چه عاملی باعث بهتر شدن علائم شما می گردد؟

اگر به سوزش سر دل مبتلا باشید، معمولا نشستن و مصرف داروهای آنتی اسید باعث بهبود درد می گردد. اما دراز کشیدن و خم شدن به جلو باعث بدتر شدن علائم می گردد. در صورت ابتلا به حمله قلبی، داروهای آنتی اسید و نشستن باعث بهبود شرایط شما نمی شوند. معمولا فعالیت بدنی علائم بیماری قلبی را تشدید می نماید.

2. آخرین بار چه زمانی غذا خورده اید؟

در مبتلایان به سوزش سر دل، به احتمال زیاد علائم ظرف چند ساعت پس از خوردن غذا ظاهر می شوند. اگر مدتی است که غذا نخورده اید، احتمالا علائم شما به سوزش سر دل مرتبط نیست.

3. آیا درد به سایر نقاط بدنتان انتشار پیدا می نماید؟

اگر به سوزش سر دل دچار شده باشید، ممکن است درد تا گلوی شما برسد. در صورت وقوع حمله قلبی، درد می تواند تا فک، پشت یا بازو توسعه پیدا کند.

4. آیا تنگی نفس دارید یا عرق می کنید؟

معمولا در مبتلایان به سوزش سر دل چنین علائم شدیدی مشاهده نمی گردد. در صورت ابتلا به حمله قلبی، این علائم نشان دهنده ایسکمی است و به همین علت در این شرایط به مراقبت اورژانسی احتیاج است.

سایر دلایل درد قفسه سینه

حمله قلبی و سوزش سر دل، تنها دلایل درد قفسه سینه نیستند، اما از شایع ترین آن ها محسوب می شوند. از سایر علل درد قفسه سینه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حمله اضطراب: حملات شدید اضطراب می توانند وحشتی را در شما ایجاد نمایند که احساس کنید در حال مرگ هستید. حمله اضطراب باعث تنگی نفس و ترس شدید می گردد.
 • اسپاسم عضلات مری: در برخی افراد، مری دچار اسپاسم (سفتی) می گردد. این حالت می تواند به بروز مسائلی مانند درد قفسه سینه منجر گردد.
 • درد کیسه صفرا: این اندام با ترشح صفرا به هضم چربی های غذا در دستگاه گوارش یاری می نماید. بیماری کیسه صفرا باعث درد شانه ها، بازوها و گردن و بعلاوه حالت تهوع و استفراغ می گردد. معمولا درد ناشی از مسائل کیسه صفرا بعد از مصرف یک وعده غذایی پرچرب آغاز می گردد.
 • پلورزی (Pleurisy): این بیماری به التهاب پرده جنب (غشای نازکی که سطح ریه ها را می پوشاند) اشاره دارد که غالباً به علت سرفه شدید یا عفونت ایجاد می گردد.

اقدامات لازم در هنگام ابتلا به درد قفسه سینه

اگر از درد قفسه سینه رنج می برید و فکر می کنید که این درد از حمله قلبی ناشی می گردد، با اورژانس (شماره 115) تماس بگیرید. گاهی اوقات، پرسنل فوریت های پزشکی به فرد توصیه می نمایند که یک عدد آسپرین بجود (اگر حساسیت دارید، این کار را انجام ندهید). اگر قرص نیتروگلیسیرین یا اسپری دارید، استفاده از آن ها تا زمان رسیدن آمبولانس می تواند به کاهش علائم یاری کند.

نحوه تشخیص حمله قلبی به وسیله پزشکان

معمولا پزشکان از تست های زیر برای تشخیص حمله قلبی استفاده می نمایند:

 • نوار قلب (ECG): یک روش تشخیصی ساده است که فعالیت الکتریکی قلب را آنالیز می نماید.
 • آزمایش خون: بعد از حمله قلبی، مقدار برخی پروتئین ها در خون افزایش پیدا می نماید. با آزمایش خون می توان این پروتئین ها را در خون تشخیص داد.
 • تصویربرداری با اشعه ایکس از قفسه سینه: به پزشک اجازه می دهد تا مقدار قلب و عروق خونی آن را آنالیز کند.
 • تست استرس (تست ورزش): شرایط قلب، تنفس و علائم شما را در هنگام استفاده از تردمیل ارزیابی می نماید.
 • اکوکاردیوگرافی (تست اکو): با استفاده از امواج صوتی قسمت های مختلف قلب شامل دیواره های قلب و دریچه های آن را آنالیز می گردد.
 • آنژیوگرافی: با تزریق ماده حاجب به داخل رگ ها و تصویربرداری همزمان با اشعه ایکس انجام می گردد. از آنژیوگرافی برای مشخص تنگی یا انسداد عروق استفاده می گردد.
 • سی تی اسکن (CT) و ام آر آی (MRI): هر 2 روش به تشخیص مسائل قلبی و مشخص مقدار آسیب دیدگی قلب یاری می نمایند.

کلام پایانی

گاهی اوقات، حمله قلبی و سوزش سر دل علائم مشابهی داشته و هر دو باعث درد قفسه سینه می شوند. به اسم یک قاعده کلی، اگر شک دارید که علائم شما در اثر سکته قلبی ایجاد شده یا سایر بیماری ها، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. علائم خود را نادیده نگرفته و منتظر نشوید تا ببینید که آیا بدتر می شوند یا خیر. این کار می تواند به بافت قلب آسیب جدی وارد نموده و زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد.

اگر بعد از چند ساعت درد قفسه سینه برطرف شد، با پزشک خود تماس بگیرید. هم علائم حمله قلبی و هم علائم سوزش سر دل ممکن است بعد از مدتی فروکش نمایند. حتما لازم نیست که درد برای مدت زمان زیادی طول بکشد تا نشان دهنده یک شرایط جدی و خطرناک باشد.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: healthline

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1674

به "حمله قلبی یا سوزش سر دل؛ چگونه به تفاوت این دو پی ببریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله قلبی یا سوزش سر دل؛ چگونه به تفاوت این دو پی ببریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید