توهین ترامپ به ژنرال های آمریکایی: مُشتی احمق و بچه هستید

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، رئیس جمهور آمریکا در جلسه ای سال 2017 به شدت از ژنرال های آمریکایی انتقاد نموده و آن ها را مشتی احمق و بچه توصیف نموده است.

توهین ترامپ به ژنرال های آمریکایی: مُشتی احمق و بچه هستید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یک روزنامه آمریکایی گزارشی مفصل از توهین دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به ژنرال های این کشور در جلسه ای در سال 2017 منتشر نموده است.

روزنامه واشنگتن پست در ابتدای این گزارش نوشته برای افسران نظامی آمریکا هیچ مکانی مقدس تر از اتاق 2E924 در پنتاگون نیست. اینجا، یک اتاق زیرزمینی بدون پنجره و امن است که روسای ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا به طور منظم در آن ملاقات و درباره گزارش های محرمانه صحبت می نمایند. اسم متداول تر این اتاق، تانک است.

اتاق تانک شبیه اتاق های اعضای هئیت رئیسه شرکت ها است و در داخل آن یک میز براق ساخته شده از چوب درخت بلوط، صندلی های چرمی چرخ دار و دیگر وسایل مربوط به دوران میانه قرن بیستم قرار گرفته است.

واشنگتن پست نوشته برخی از مشاوران ترامپ داخل این اتاق جلسه ای را ترتیب داده و کوشش کردند گامی برای حفظ نظم جهانی در برابر اقدامات ترامپ بردارند.

این جلسه 6 ماه بعد از ورود ترامپ به کاخ سفید به عنوان رئیس جمهور آمریکا برگزار می شد. زمینه برگزاری جلسه این بود که جیمز متیس، وزیر دفاع وقت، گری کان، مدیر وقت شورای ملی اقتصاد و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا متوجه ضعف عمیق ترامپ از تاریخ شده و به ویژه دریافتند که او از اتحاد ایجاد شده میان کشورها بعد از اتمام جنگ جهانی دوم سر در نمی آورد.

واشنگتن پست نوشته ترامپ در آن موقع، اتحاد آمریکا با کشورهای هم پیمان این کشور را بی ارزش خوانده بود، با کشورهایی مانند روسیه از در آشتی درآمده بود و اظهاراتی را درباره خارج کردن نظامیان آمریکایی از برخی نقاط راهبردی طرح می کرد.

ترامپ جهان بینی غیرمتعارف خودش را ذیل ایده ساده انگارنه نخست آمریکا سازمان دهی نموده بود، اما متیس، تیلرسون و کان نگران بودند که طرح های او عجولانه، اغلب بدون ملاحظه و مخاطره آمیز برای صندلی آمریکا به عنوان یک ابرقدرت بود. آنها احساس می کردند که بسیاری از ایده هایی که او شتابزده مطرح می کرد از ناآشنا بودنش به تاریخ آمریکا نشأت می گرفت و حتی از اینکه حتی جای کشورها روی نقشه را نمی دانست.

به همین دلیل بود که این سه نفر به این نتیجه رسیدند برای اینکه بتوانند گفت وگوی مفیدی با او داشته باشند ضروری است برخی مفاهیم کلیدی را به او آموزش دهند و نوعی زبان مشترک با او ایجاد نمایند.

به همین دلیل، روز 20 جولای سال 2017، متیس ترامپ را به اتاق تانک پنتاگون دعوت کرد تا آموزش هایی را که با تیلرسون و کان تدارک دیده بودند به او ارائه دهند.

طبق گزارش واشنگتن پست، آنچه آن روز داخل این اتاق رخ داد به نقطه عطفی در ریاست جمهوری او تبدیل شد و مشی سرزنشگر، استهزاگر و تحقیرآمیز او در ادامه راستا ریاست جمهوری اش را شکل داد. این جلسه به جای آنکه موجب گردد ترمپ صندلی سنتی آمریکا و هم پیمان های آن را قدر بشناسد به عاملی تبدیل شد تا او کارشناسانی را که خودشان را موظف به حفظ آمریکا به وسیله مهار اقدامات عجولانه او می دانستند از خودش براند.

جوزف دانفورد، رئیس وقت ستاد مشترک نیروهای مسلح، جیمز متیس، وزیر دفاع وقت، پاتریک شاناهان، معاون متیس، مایک پنس، معاون ترامپ، کان، استیون منوشین، وزیر خزانه داری و استفان بانون، استراتژیست کاخ سفید، تیلرسون و سران شاخه های ارتش آمریکا برخی از حاضران در این جلسه بودند.

متیس، کان و تیلرسون تصمیم گرفته بودند برای آموزش دادن رئیس جمهور از نقشه، گرافیک و چارت استفاده نمایند تا او خسته نگردد. متیس، نمایش اسلایدی خودش را آغاز کرد و کوشش کرد برای ترامپ شرح دهد که چرا نیروهای آمریکا در نقاط مختلف جهان مستقر شده اند.

بالای صفحه نمایشی که او باز کرد این جمله درج شده بود: نظمِ بین المللیِ قانون محورِ پساجنگ، بزرگترین هدیه نسلی عظیم است. او سپس شرحاتی در حد 20 دقیقه درباره ائتلاف ناتو و نقش آن در ایجاد ثبات در اروپا و امنیت اروپا ارائه کرد. بانون با خودش فکر می کرد: نه این خوب نیست. ترامپ، ذره ای از این حرف ها خوشش نمی آید. خدای من، الان ترامپ وحشی می گردد. اگر کسی بلند گردد و ترامپ را تهدید به کشتن بکند نمی تواند بگوید نظمِ بین المللیِ قانون محورِ پساجنگ. ترامپ اصلاً اینجور فکر نمی نماید.

طی 90 دقیقه بعدی، متیس، تیلرسون و کان به نوبت آموزش هایی که لازم می دیدند را به ترامپ ارائه می دادند.

ترامپ بعد از اتمام مباحثات آنها گلایه ها و حرف هایی را که همواره بر سر زبان می آورد آغاز کرد. ابتدا گفت که کره جنوبی باید بابت سامانه پدافند موشکی که آمریکا برایش ساخته 10 میلیارد دلار به آمریکا پرداخت کند. او گفت که یا کره جنوبی باید این پول را پرداخت کند یا آمریکا نیروهایش را از منطقه خارج می نماید.

او دربار کره جنوبی گفت: باید اجاره هایمان را از آنها بگیریم. باید آنها را وادار کنیم بابت سربازهایمان پول بدهند. باید از همه چیز پول در بیاوریم.

او در ادامه گفت ناتو هم ائتلافی بی ارزش است. ترامپ گفت که ژنرال های آمریکا اجازه می دهند اعضای ناتو از مسئولیت هایشان شانه خالی نمایند؛ آنها به آمریکا پول زیادی بدهکارند و به وعده هایشان عمل نمی نمایند.

واشنگتن پست نوشته ترامپ با استفاده از لحن رایج در میان ملاکان گفت: آنها (متحدان آمریکا) بدهی معوقه دارند.

ترامپ خطاب به حاضران جلسه گفت: ما پول هایی طلب داریم که شما نگرفته اید. اگر شما کسب و کاری برای خودتان راه می انداختید به کل ورشکست می شدید.

متیس کوشش کرد که برای رئیس جمهور شرح بدهد و او را آرام کند. او گفت که متحدان ناتو به آمریکا چیزی بدهکار نیستند و حقیقت پیچیده تر از این حرف ها است.

او گفت که ناتو فقط برای محافظت از اروپا نیست، بلکه برای محافظت از آمریکا هم هست. متیس گفت: ناتو چیزی است که ما را ایمن نگاه می دارد.

در ادامه ترامپ سخانی که ده ها بار قبلا تکرار نموده بود را تکرار کرد و گفت که برجام بدترین توافق تاریخ است و می خواهد از آن خارج گردد.

وقتی تیلرسون خواست شرح دهد، ترامپ گفت: نمی خواهم بشنوم. آنها دارند تقلب می نمایند. دارند ساخت و ساز می نمایند. از این توافق خارج می شویم. بارها گفتم و وقت دادم و تو کارهای من را به تأخیر انداختی. می خواهم از آن خارج شوم.

قبل از آنکه حاضران بتوانند شرحی درباره برجام دهند، ترامپ سراغ مسئله دیگری رفت که بارها مطرح نموده بود: جنگ افغانستان.

او از حاضران خواست شرح بدهند که چرا آمریکا هنوز در افغانستان پیورز نشده است و جنگ افغانستان را جنگ بازنده ها خواند.

این عبارت، نه تنها سران ارتش بلکه مردان و زنانی که با لباس یونیفرم پشت سر فرماندهانشان نشسه بودند را آزرده خاطر کرد. ترامپ در ادامه گفت: همه تان بازنده هستید. دیگر پیروز شدن را بلد نیستید.

او پرسید چرا آمریکا نمی تواند در ازای نیروهایی که در خلیج فارس مستقر نموده نفت بگیرد. او گفت: 7 تریلیون دلار خرج کردیم. سرمان کلاه می گذارند. پس نفت لعنتی کجا است؟

رئیس جمهور آمریکا در ادامه سراغ ژنرال جان نیکولسون، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان رفت و گفت: فکر می کنم او نمی داند چطور باید پیروز گردد.

دانفورد می خواست از این ژنرال دفاع کند. او گفت: آقای رئیس جمهور، مسئله این نیست... ما طبق دستورات متفاوتی عمل می کردیم.

ترامپ در جواب گفت: من می خواهم برنده شویم. ما دیگر در جنگ ها پیروز نمی شویم. 7 تریلیون دلار هزینه کردیم، بقیه همه نفت به دست آورند و ما دیگر پیروز نمی شویم. من با شما به جنگ نخواهم رفت.

او سپس گفت: شما مشتی احمق و بچه هستید.

واشنگتن پست نوشته این حرف حاضران را شرکت نموده است. برخی از آنها سرشان را پایین انداخته و با جابجا کردن برگه های کاغذ خودشان را مشغول کردند. تقریباً همه آرزو می کردند کاش آنجا نبودند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 642

به "توهین ترامپ به ژنرال های آمریکایی: مُشتی احمق و بچه هستید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توهین ترامپ به ژنرال های آمریکایی: مُشتی احمق و بچه هستید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید