از حضور تلفنی پیمان معادی تا ظاهر متفاوت مهران مدیری در کاخ جشنواره

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، نشست خبری درخت گردو با حضور عوامل و بازیگران فیلم برگزار گشت.

از حضور تلفنی پیمان معادی تا ظاهر متفاوت مهران مدیری در کاخ جشنواره

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرنگاران، نشست خبری فیلم سینمایی درخت گردو به کارگردانی محمدحسین مهدویان با حضور کارگردان، ابراهیم امینی و حسین حسنی (فیلمنامه نویسان)، سیدمصطفی احمدی (تهیه نماینده)، مینو شریفی، مینا ساداتی، مهران مدیری (بازیگران)، هادی بهروز (مدیر فیلمبرداری)، حبیب خزایی فر (موسیقی)، بهزاد جعفری (طراح صحنه و لباس)، ایمان کرمیان (جلوه های ویژه میدانی)، امین پهلوان زاده (جلوه های ویژه بصری) و خسرو نقیبی (منتقد) با اجرای محمدرضا مقدسیان عصر امروز سه شنبه پانزدهم بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت برگزار گشت.

مهدویان در ارتباط با دشواری کارگردانی و فضاسازی درخت گردو توضیح داد: این فیلم نسبت به فیلم های قبلی ام از چند جهت دشواری های بیشتری داشت. زبان، فرهنگ و جغرفیای فیلم برای من ناآشنا بود و باید این آشنایی صورت می گرفت. کارکردن با سه بچه کوچکی که بازی های سختی هم داشتند از این جهت سخت بود که باید به لحاظ فیزیکی و روحی مراقبت می شدند. همچنین گریم بازیگران جزو چالش های فیلم بود. ما در صحنه هایی که حیوانات را نشان دادیم از دامپزشکانی استفاده کردیم که بدون آسیب زدن به حیوانات صحنه های باورپذیر شیمیایی شدن را به تصویر بکشیم. سعی مان بر این بود که عمق فاجعه را بتوانیم روی پرده سینما به تصویر بکشیم.

او درباره حضور پیمان معادی و مهران مدیری در فیلم توضیح داد: فیلم موضوعی انسانی دارد که فراموش شده، اما می تواند در جوامع بین المللی نمایش داده گردد و کارکرد مثبتی داشته باشد. حضور پیمان معادی به عنوان یک بازیگر بین المللی می تواند به این مهم یاری کند. لهجه فیلم از نکاتی بود که پیمان درباره آن نگران بود ما در حین فیلمبرداری بسیار به درآمدن لهجه توجه داشتیم و نتیجه قابل قبول از آب درآمد.

مهران مدیری در ابتدا به بازماندگان حادثه سقوط هواپیما تسلیت گفت و جای پیمان معادی را خالی کرد و بیان داشت: من در سال 66 در سردشت حضور داشتم و تقریبا بخش بزرگی از این اتفاقات را از نزدیک دیدم. دوستی من با کارگردان، تهیه نماینده، پیمان و همچنین موضوعی که خاطرات بسیاری را برای من زنده کرد در کنار اینکه من عاشق مردم مهربان و آدم حسابی کٌرد هستم دلایلی بودند که نمی توانستم در فیلم حضور نداشته باشم. دوست داشتم به کسانی که در دوران جنگ با مهربانی میزبان ما بودند ادای دین کنم.

احمدی تهیه نماینده این فیلم گفت: با یاری پیمان معادی و محمدرضا مهدویان به این نتیجه رسیدیم که از بازیگران حاضر در این فیلم استفاده کنیم. همچنین درباره یاری 88 میلیونی از فروش فیلم به سیل زدگان سیستان و بلوچستان باید بگویم که به نیت امام رضا بوده است و واقعا از دلیل این حاشیه ها که در این باره گفته شده اطلاع ندارم.

خسرو نقیبی (منتقد) هم درباره فیلم درخت گردو گفت: نکته مهم درباره این فیلم این است که با فیلمسازی به نام محمدحسین مهدویان طرف هستیم که علاوه بر ساخت 5 فیلم سینمایی کارش را با مستندنمایی آغاز نموده است. این فیلمساز با این پیشینه درام را به خوبی می شناسد و هربار که درام را در کار های خود پر رنگ تر می نماید پیروز است. چشمان خیسی که بعد از تماشای درخت گردو دیدید به خاطر درام نمایی این کارگردان در فیلم است. او فیلم اش را با بازیگران ناشناس نمی سازد و به مخاطب احترام می گذارد.

مینا ساداتی درباره دلیل حضورش در فیلم درخت گردو بیان کرد: به نظرم مهدویان کارگردان شجاعی است. به خاطر داستان انسانی فیلم، دوست داشتم در آن حضور داشته باشم. سال ها بود به مسائل کرد ها پرداخته نشده بود. فکر می کنم کرد ها هنوز همان وضعیتی را دارند که 30 سال پیش داشتند.

او اضافه نمود: تعدد لوکیشن و دیگر چالش ها از جمله کار کردن با آقای مهدیان که به بازیگر نمی گوید چه باید کند و او باید خودش را در جریان فیلم پیدا کند، از جمله جذابیت های این فیلم برایم بود.

مینو شریف دیگر بازیگر فیلم درباره حضورش در درخت گردو گفت: این فیلم اولین فیلم سینمایی من بود. خیلی خوشحالم که با این فیلم، کار حرفه ای ام را آغاز کردم. فضای کاری مهدویان ساده نیست، زیرا بازیگر همواره باید متمرکز باشد. از تک تک بازیگران و آقای مهدویان تشکر می کنم که راه را به من نشان دادند.

او بیان این که اصالتا کرد است اضافه نمود: من می دانم فیلم هایی که با این زبان یا با موضوع کرد ها ساخته می شوند معمولا دیده نمی شوند یا سرمایه گذار پیدا نمی نمایند. کاراکتر مریم یک زن جوان سردشتی بود و تمام کوششم را کردم این نقش را درست بازی کنم. درست است که کرد هستم، اما یادگیری این زبان سخت بود. اولین برخورد من با زبان کردی در 19 سالگی بود، اما باید این را بگویم که لهجه کردی شهر به شهر و روستا به روستا با یکدیگر فرق دارد. روز اولی که بچه های فیلم را دیدم متاسفانه آن ها اصلا حرف ما را متوجه نمی شدند و احتیاج به مترجم داشتند.

در ادامه نشست، مهران مدیری با اشاره به چالش هایی که در طول ساخت فیلم با آن ها رو به رو شده بود گفت: ما صبح زود بیدار می شدیم و بیدار شدن در آن ساعت برای من فاجعه بود، چندبار ساعت 6 صبح حرکت کردیم و به سنندج رفتیم و ساعت ها در راه بودیم. همچنین در راستا پنج ساعت در راه بودیم، به بهانه های مختلف به بانه می رفتیم و عذاب می کشیدیم.

حبیب خزایی فرهم درباره ساخت موسیقی درخت گردو توضیح داد: تحقیقات مفصلی درباره موسیقی کردستان کردم و درنهایت به این نتیجه رسیدم که باید از این آهنگ ها استفاده کنم. همچنین برای موسیقی این فیلم از آهنگسازان بومی کرد استفاده کردم.

پیمان معادی بازیگر اصلی این فیلم طی تماس تلفنی در این جلسه مشارکت کرد و درباره حضور خود در این فیلم گفت: سیمرغ و بازتاب بین المللی برایم اهمیتی ندارد؛ زیرا این فیلم بسیار مهم تر از این حرف هاست. محمدحسین مهدویان را سال هاست می شناسم و می دانستم چقدر سینما را می شناسد. در طی ساخت فیلم فهمیدم عوامل این فیلم مدت هاست با هم همکاری می نمایند و یک همدلی خاصی داشتند. او گروه فوق العاده ای دارد. این فیلم مهمی است. من این فیلم را عاشقانه بازی کردم و امیدوارم مردم آن را دوست داشته باشند. او اضافه نمود: از تمام اظهار لطف هایی که تا امروز به به من شده تشکر می کنم.

مهدویان در بخش دیگری از نشست درباره پیمان معادی توضیح داد: از راه دور به پیمان معادی سلام می کنم. در طول ساخت فیلم به او فشار زیادی وارد شد. او چند روز در بیمارستان بستری شد و به یاری قرص و آمپول در صحنه فیلمبرداری حاضر می شد. پس فکر نکنید این فیلم الکی ساخته شده است.

هادی بهروز (مدیرفیلمبرداری) درباره شیوه های فیلمبرداری این فیلم گفت: تمام اتفاقات باعث شد که برای هر دهه ای که فیلم در آن روایت می گردد فرمت خاصی استفاده گردد که مخصوص آن دهه باشد. تجربه بسیار جذاب و جدیدی برای من بود و خوشحالم که در این فیلم حضور داشتم.

ابراهیم امینی (فیلمنامه نویس) هم درباره نقاط منفی و مثبت فیلمنامه درخت گردو گفت: ما تجربه کار های قبلی را داشتیم و در تمام آن ها بر مبنای یک داستان واقعی فیلمنامه نوشتیم. در نوشتن یک فیلمنامه واقعی باید اول فهمید که چه اتفاقاتی و چگونه اتفاق افتاده است. پس از این مرحله باید نحوه روایت و عرضه آن ها را بلد باشیم سپس درباره رویداد ها صحبت کنیم، زیرا انگیزه انسان ها تعیین نیست.

پیمان معادی در بخش دیگری از این نشست گفت: اجازه می خواهم از این فرصت استفاده کنم و از محمدحسین مهدویان بابت انتخاب شجاعانه ای که داشت و من را برگزید تشکر کنم همچنین از عبدالله مهربان معلم زبانم در این فیلم متشکرم که برای رسیدن من به نقش قادر بسیار کوشش کرد. از مهران مدیری که حق مطلب را ادا کرد تشکر می کنم. من هم عاشق کرد ها هستم و از مردم کردستان تشکر می کنم که به من اجازه دادند لباس فاخرشان را بر تن کنم. آن ها در های خانه هایشان را به روی ما باز کردند و اجازه بازی و نشان دادن یک دوره زمانی و یک رویداد از مردم ایران را دادند. امیدوارم حق مطلب را ادا نموده باشم و می خواهم سر تعظیم جلوی این مردم که طی سالیان رنج کشیده اند فرود آورم.

کارگردان فیلم درخت گردو در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به سکانس پایانی فیلم که کولبر ها نشان داده شده اند فیلم بعدی تان درباره این قشر خواهد بود، گفت: هنوز درباره موضوع فیلم بعدی ام تصمیم نگرفته ام. اما اگر دقت نموده باشید من همواره درباره موضوعات ملی فیلم می سازم. با درخت گردو سعی کردم فیلمی بسازم که در عین حال که ملی است نقد شیوه های حکمرانی در آن وجود دارد. اقلیت های کشورمان تاوان بسیاری برای وطن داده اند و همواره کنار گذاشته شده اند آن ها برای وطن آسیب دیده اند؛ اما به خاطر اینکه هم زبان پایتخت نشینان نبودند کسی توجهی به آن ها ننموده است.

او تاکید نمود: ما فیلمسازان می توانیم فیلم های ملی بسازیم که در عین حال شیوه های حکمرانی را نقد می نمایند.

مهدویان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه که چقدر فکر می کنید این فیلم پیروز بوده گفت: اینکه این فیلم چقدر پیروز بوده یا نبوده را من نباید بگویم، طی سالیانی که فیلم می سازم همواره سعی نموده ام نظر منتقدان را بخوانم و به آن ها توجه کنم.

ژینا زاهدی بازیگر کودک فیلم درخت گردو درباره نقش خود گفت: من در فیلم درخت گردو بازی کردم و از بازی در این فیلم بسیار خوشحالم، آقای مهدویان را بسیار دوست دارم و دستش را می بوسم.

ماهان کریمی دیگر بازیگر کودک این فیلم نیز درباره حضورش در فیلم بیان کرد: در این فیلم نقش ناصر را بازی کردم، فیلم درخت گردو را خیلی دوست داشتم و به نظرم بازی در این فیلم اصلا سخت نبود.

مهیا کریمی نیز بازیگر نقش مال مال نیز گفت: در این فیلم نقش مال مال را بازی کردم، به نظرم بازی در این فیلم بسیار سخت بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 671

به "از حضور تلفنی پیمان معادی تا ظاهر متفاوت مهران مدیری در کاخ جشنواره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از حضور تلفنی پیمان معادی تا ظاهر متفاوت مهران مدیری در کاخ جشنواره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید