ارتباط سابقه خانوادگی دیابت با تراکم معدنی استخوان

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، نتایج یک آنالیز نشان می دهد سابقه خانوادگی دیابت با افزایش تراکم معدنی استخوان مرتبط است.

ارتباط سابقه خانوادگی دیابت با تراکم معدنی استخوان

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، تاکنون رابطه بین دیابت نوع دو و افزایش خطر شکستگی استخوان تایید شده است اما در خصوص تاثیر احتمالی سابقه خانوادگی دیابت بر تراکم معدنی استخوان (BMD) اطلاعات کافی وجود ندارد.

محققان چینی در آنالیز های خود دریافتند سابقه ابتلا به دیابت در میان اعضای درجه یکِ خانواده با افزایش تراکم معدنی استخوان و مقاومت انسولین مرتبط است. از آنجاییکه مبتلایان به دیابت نوع دو در معرض فزاینده خطر شکستگی استخوان قرار دارند فهم آسیب شناسی تراکم معدنی استخوان تغییر یافته در پیگیری راهکارهای پیشگیرانه پوکی استخوان دیابتی لازم است.

اگرچه شواهد قابل استنادی وجود دارد که نشان دهنده سطح طبیعی تا بالای تراکم معدنی استخوان در بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع دو است، تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده که نشان دهد آیا تراکم معدنی استخوان در افرادی که اعضای درجه یک خانواده شان سابقه ابتلا به دیابت دارند تغییر پیدا می نماید.

به گزارش مدیکال اکسپرس، در این مطالعه اطلاعات 900 زن در دوران یائسگی مورد آنالیز نهاده شد و تعیین شد تراکم معدنی استخوان در قسمت تحتانی ستون فقرات (در ناحیه کمر) و نیز در گردنِ استخوان رانِ افرادی که سابقه ابتلا به دیابت در میان اعضای درجه یک خانواده آنها وجود دارد بیشتر است. همچنین در این افراد مقاومت به انسولین بیشتر دیده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 196

به "ارتباط سابقه خانوادگی دیابت با تراکم معدنی استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط سابقه خانوادگی دیابت با تراکم معدنی استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید