آیا کرونا برای مبتلایان به ام اس خطرناک تر از دیگر افراد است؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران/خراسان رضوی یک فلوشیپ ام اس گفت: تمامی داروهای ام اس سیستم ایمنی را تضعیف نمی نمایند، بلکه برخی از آن ها تنظیم نماینده سیستم ایمنی بدن نیز هستند.

آیا کرونا برای مبتلایان به ام اس خطرناک تر از دیگر افراد است؟

دکتر محمدعلی نهایتی در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: تمامی داروهای ام اس سیستم ایمنی را تضعیف نمی کنند، بلکه برخی از آن ها تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن نیز هستند. داروهایی مانند اینترفرون ها تنظیم کننده سیستم ایمنی بدن محسوب می شوند و در مقابل ویروس مقاوم هستند؛ چراکه اینترفرون ها داروهای ضد ویروس به شمار می فرایند و به عنوان سیستم دفاعی بدن در مقابل ویروس قرار می گیرند.

وی افزود: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل استفاده از داروهای دیگر مانند کپسول ها و آمپول های قوی تر، ممکن است در مقابل ویروس ضعیف تر عمل کنند اما اینکه مطرح گردد بیماران مبتلا به ام اس، نسبت به افراد عادی جامعه بیشتر مبتلا به این ویروس می شوند، به صورت تئوری مطرح می گردد و ما در عمل چنین موردی را مشاهده نکردیم.

این متخصص مغز و اعصاب توضیح داد: رفتار این ویروس برای ما معین نیست و اینکه بدانیم این ویروس چه رفتاری با افراد مبتلا به ام اس که داروهای خاص استفاده می کنند، دارد را در حال حاضر علم بشر نمی داند، زیرا مهمان ناشناخته ای است و ما رفتارهای آن را نمی دانیم ولیکن به نظر می رسد افرادی که سیستم ایمنی شان تضعیف یافته باشد و اگر به این ویروس برخورد کنند نسبت به افراد عادی ضعیف تر عمل می کنند.

وی افزود: مطلبی که عنوان شد تنها در حد تئوری است و این اپیدمی باید بگذرد تا ما نظر دقیق بدهیم. در نتیجه افرادی که سیستم ایمنی بدن شان تضعیف یافته است و داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، نسبت به افراد عادی بیشتر مراقب باشند و افرادی که علامت های ساده تر مانند سرماخوردگی، آبریزش بینی و گلودرد دارند، نسبت به افراد دیگر جامعه با شدت و حدت بیشتری، متخصصان افراد بیمار را مورد آنالیز قرار می دهند.

عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های تنفسی دارد

نهایتی در خصوص توصیه های تغذیه ای برای پیشگیری از بیماری های تنفسی و کرونا مطرح کرد: عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های تنفسی از جمله بیماری ویروس کرونا دارد. عامل ابتلا به این ویروس بیماری های زمینه ای مانند دیابت، بیماری های ریوی، بیماری های قلبی، سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح است. کمبود دریافت غذایی و کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین C ، A وD تضعیف سیستم ایمنی بدن را دارد و احتمال ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.

وی اعلام کرد: با مصرف روزانه منابع غذایی ویتامین C مانند مصرف سبزی و سالاد همراه با غذا، میوه های حاوی ویتامین C مانند پرتقال، نارنگی، لیموشیرین، کیوی و سبزی های دارای ویتامین C مانند انواع کلم، گل کلم، شلغم، فلفل سبز و فلفل دلمه ای، جعفری، پیازچه، شاهی، گوجه فرنگی از منابع غذایی خوب ویتامین C هستند؛ به عنوان مثال مصرف روزانه یک عدد پرتقال یا دو عدد نارنگی ویتامین C مورد احتیاج روزانه بدن را تامین می نماید. هویج و کدوحلوایی و سبزی های سبز تیره مانند اسفناج، برگ چغندر و برگ های تیره رنگ کاهو هم از منابع خوب ویتامین A هستند. به طور کلی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری و تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف روزانه سه واحد از گروه سبزی ها به جز سبزی های نشاسته ایی و حداقل دو واحد میوه توصیه گردد.

این فلوشیپ ام اس اظهار داشت: این نکته را هم باید مورد توجه قرار داد که بچه ها زیر 5 سال، مادران باردار و سالمندان و بیمارانی که داروهای کورتنی مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند و ضروری است برای پیشگیری، نکاتی مانند اینکه هر روز سبزی با سلاد همراه با آب لیموترش یا آب نارنج تازه استفاده کنند، از هویج و کدوحلوایی در غذاهای روزانه استفاده گردد، مصرف پیاز خام به دلیل داشتن ویتامین C همراه با غذا توصیه می گردد.

وی ادامه داد: از مصرف سوسیس و کالباس و سایر فست فودها و غذاهای چرب و سنگین اجتناب گردد، استفاده از منابع پروتئین در غذای روزانه مثل حبوبات یا تخم مرغ حائز اهمیت است. کمبود ریزمغذی هایی مانند آهن و روی هم سیستم ایمنی بدن را تضعیف می نماید. از منابع غذایی این دو ریز مغذی مانند حبوبات به عنوان جایگزین مناسب گوشت، شیر، لبنیات و سبزی های برگ سبز و انواع خشکبار بیشتر استفاده گردد. از خوردن غذاهایی که خوب پخته نشده مانند تخم مرغ عسلی و نیمرو، کباب هایی که مغز پخت نشده اند، خودداری گردد.

نهایتی افزود: از خوردن غذا و مایعات در مکان هایی که از نظر بهداشتی مورد اطمینان نیستند خودداری گردد، در صورتی که علائم سرماخوردگی دارید، از غذاهای آبکی مانند سوپ و آش همراه با آب لیموی تازه و مایعات گرم بهره ببرید. از جوانه های گندم، ماش و شبدر که حاوی ویتامین C هستند در رژیم غذایی روزانه خود بهره ببرید. از میوه های حاوی آنتی اکسیدان فصل مانند انار، پرتقال های توسرخ، گریپ فروت و ... بهره ببرید. به خاطر داشته باشید رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه و حصول اطمینان از دریافت کافی ریزمغذی ها و پروتئین از برنامه غذایی روزانه نقش مهمی در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها از جمله ویروس کرونا دارد.

وی در خصوص توصیه های بهداشتی در مقابله با کرونا ویروس جدید توضیح داد: باید متذکر شد که توصیه های کلی استاندارد سازمان بهداشت جهانی WHO برای عموم مردم به منظور کاهش در معرض قرار دریافت با عوامل میکروبی بیماری زا و جلوگیری از انتقال طیف وسیعی از بیماری ها که شامل بهداشت دست، تنفس و بهداشت مواد غذایی است.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: افراد باید به طور مرتب دست های خود را با استفاده از آب و صابون بشویند یا با مواد ضدعفونی کننده الکلی ضدعفونی کنند. هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بگیرند و بلافاصله دستمال را دور انداخته و دست های خود را بشویند، از تماس نزدیک با هر کسی که تب و سرفه دارد،خودداری کنند، اگر تب، سرفه یا هر گونه مسئله ای در تنفس دارند، سریعا به پزشک مراجعه کنند و سابقه سفر قبلی خود را به پزشک اطلاع دهند.

وی افزود: هنگام بازدید از بازارهای زنده، در مناطقی که در حال حاضر موارد ابتلا به کرونا ویروس گزارش شده است، از تماس مستقیم محافظت شده با حیوانات زنده و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنند. از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده اجتناب کنند. گوشت خام، شیر یا اندام های حیوانی خام باید با احتیاط نگهداری شوند تا از تماس آن ها با غذاهای پخته شده و آلودگی غذا جلوگیری گردد.

نهایتی در خصوص تأثیر ورزش بر عملکرد سیستم ایمنی بدن اظهار کرد: در حال حاضر این موضوع ثابت شده که ورزش و حرکات جسمی بدن به صورت منظم سیستم ایمنی را قوی تر می نماید و این امر طبیعی است. اینکه در خصوص کرونا و در این هوای آلوده فرد خارج از منزل ورزش کند یا از وسایل ورزشی که در پارک ها یا باشگاه ها مستقر هستند، استفاده کند به هیچ وجه توصیه نمی گردد. بنابراین افراد باید در فضای منزل و به صورت معمول ورزش کنند و تا حد امکان از منزل خارج نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 728

به "آیا کرونا برای مبتلایان به ام اس خطرناک تر از دیگر افراد است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا برای مبتلایان به ام اس خطرناک تر از دیگر افراد است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید