کفش چرمی تاریخی خراسان جنوبی ثبت ملی شد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، ایسنا/ براساس آخرین اخبار بدست آمده، کفش چرمی تاریخی خراسان جنوبی ثبت ملی شد.

کفش چرمی تاریخی خراسان جنوبی ثبت ملی شد

قضیه چیست؟

جواد سیروسی، مسئول ثبت میراث منقول تاریخی اداره کل خراسان جنوبی اظهار کرد: کفش تاریخی شهرستان نهبندان در فهرست میراث ملی ثبت شد، این کفش بدست آمده متعلق به دوره سلجوقی بوده و از نمونه های منحصر بفرد خود در کشور است.

مسئول ثبت میراث منقول تاریخی اداره کل خراسان جنوبی با بیان اینکه این کفش، مردانه است و رویه و کف آن از جنس چرم بز است، یادآور شد: نکته جالب این کفش نوار تزئینی روی آن است که در وسط یک لوزی دارد که آن را به دو قسمت تبدیل نموده است؛ علاوه بر این نوار تزئینی این کفش دارای چندین وصله نیز است.

سیروسی بیان نمود: میراث فرهنگی ناملموس به جنبه های غیر فیزیکی یک فرهنگ گفته می گردد و اغلب آداب و رسوم جامعه در یک دوره زمانی را دربر می گیرد یا راه و روش رفتار در جامعه که معمولا قوانین رسمی عمومی برای کارکرد در یک فضای فرهنگی خاص هستند.

وی یادآور شد: این موارد شامل ارزش های اجتماعی، هنرهای نمایشی، هنرهای دستی و سنتی، سنت ها، آداب و رسوم و روش ها، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و دیگر جنبه های کارنمودهای انسانی است. بطور کلی حفظ میراث معنوی دشوارتر از حفظ میراث فرهنگی مادی است.

منبع: همگردی
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1390

به "کفش چرمی تاریخی خراسان جنوبی ثبت ملی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کفش چرمی تاریخی خراسان جنوبی ثبت ملی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید