چسب جراحی که 15 ثانیه ای خونریزی را متوقف می کند

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، محققان با الهام از نوعی جاندار چسب جراحی ابداع کرده اند که خونریزی را در 15 ثانیه متوقف می کند. این چسب به نجات جان سربازان و قربانیان حوادث کمک می کند.

چسب جراحی که 15 ثانیه ای خونریزی را متوقف می کند

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، موجوداتی به نام کشتی چسب (barnacle) بیشتر اوقات روی بدنه کشتی، صخره ها و یا حتی نهنگ ها می چسبند و در نگاه اول ظاهر چندان جالبی ندارند.

در گزارش دیلی میل آمده است، ماده چسبناکی که به این موجودات اجازه می دهد به هر سطحی بچسبند، اکنون الهام بخش محققان شده تا نوعی چسب جراحی ابداع کنند که در 15 ثانیه خونریزی را متوقف می کند.

پژوهشگران مایو کلینیک و دانشگاه MIT آمریکا با الهام از چسب روغنی که کشتی چسب تولید می کند، یک ماده خمیر مانند تولید کرده اند که سطح را تمیز می کند و دافع رطوبت است.

ماده مذکور شبیه چسب است و عملکرد آن در زخم مانند زمانی است که خون لخته می شود. جراحان به طور معمول از مواد سنتزی برای تسریع انعقاد خون و ایجاد لخته جهت توقف خونریزی استفاده می کنند. اما حتی در سریع ترین موارد چند دقیقه طول می کشد تا خونریزی متوقف شود.

محققان در آزمایش های پیش بالینی متوجه شدند ماده ابداعی خونریزی را در 15 ثانیه و حتی قبل از آغاز فرایند لختگی، متوقف می کند.

این ماده خمیر مانند حاوی یک ماتریکس روغنی دافع آب و ذرات ریز چسب زیستی است. این مواد زیستی طی چند هفته باز جذب می شوند.

محققان امیدوارند در آینده با کمک چنین فناوری جان سربازان، قربانیان زد و خورد و تصادف خودرو ها را نجات دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1619

به "چسب جراحی که 15 ثانیه ای خونریزی را متوقف می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چسب جراحی که 15 ثانیه ای خونریزی را متوقف می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید