واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، دولت واتیکان به عنوان مرکز معنوی کلیسای کاتولیک دنیا شناخته می گردد. واتیکان ویژگی های خاص و منحصر به فردی دارد که در این مقاله با هفت ویژگی آن آشنا می شوید.

واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن

1. کوچکترین کشور دنیا

شهر واتیکان کوچکترین کشور دنیا است، به طوریکه مساحت آن 0.44 کیلومتر مربع است و تعداد ساکنان آن به 940 نفر می رسد. واتیکان با مرز هایی از ایتالیا جدا می گردد و پرچم، سرود ملی و ویزای خاص و جداگانه خود را دارد.

2. کلیسای سنت پیتردانستنی های جالب درباره واتیکان کلیسای اعظم سنت پیتر (پیتر مقدس) در واتیکان یکی از جاذبه های جهانگردی مهم است، در عین حال تعداد کمی از جهانگرد ها درباره قدیس پیتر می دانند. پیتر نخستین اسقف رم و یکی از کسانی بود که نرون امپراتور روم او را به جرم نداشته اش، سوزاند. پس از آن امپراتور کنستانتین، کلیسا را در همان مکان بنا کرد تا نقش انسانی و دینی او را گرامی بدارد.

3. بنیتو موسولینی، استقلال واتیکان را اعلام کردبرای مدّتی طولانی، استقلال واتیکان محل نزاع و مجادله با ایتالیا بود تا اینکه موسولینی نخست وزیر وقت ایتالیا، معاهده استقلال واتیکان را در سال 1929 میلادی امضا کرد.

4. واتیکان بدون حضور پاپتا قبل از قرن چهاردهم، پاپ کلیسای کاتولیک در واتیکان حضور نداشت، پاپ ها در این دوره در قصر لاتیرانو، در رم زندگی می کردند. این رویکرد تا سال 1377 میلادی ادامه داشت تا این که لاتیرانو در آتش سوخت و پاپ ها به واتیکان پناه بردند.

5. انتصاب گارد سوئیسی برای خدمت به پاپگرچه گارد سوئیسی با لباس های رنگارنگشان شناخته می شوند از سال 1506 به عنوان محافظین کلیسای کاتولیک منصوب شدند، برخلاف ظاهرشان آموزش های سخت و دقیقی را دریافت نموده اند.

6. تونل های سری برای محافظت از پاپ هااز سال 1277 میلادی، تونل های مخفی برای خدمت به پاپ کلیسای کاتولیک ایجاد شده اند. این تونل ها زندگی پاپ کلیمنت هفتم (جولیو دی جولیانو دی مدیچی) را نجات دادند. در سال 1527 پاپ کلیمنت هفتم به یکی از تونل ها پناه برد تا از امپراتور روم چالرز پنجم بگریزد، چالرز حملات برنامه ریزی شده ای را یرای قتل کشیش ها، راهبه ها، و روحانیون دینی ترتیب داده بود.

7. جمعیّت خیلی کمکشور واتیکان، به تعداد اندک شهروندانش معروفیت دارد. به اضافه، اغلب شهروندان واتیکان در خارج از این کشور زندگی می نمایند و در سال 2011 هم گزارش ها حاکی از آن بود که 107 شهروند واتیکانی مشاغل دیپلماتیک در خارج دارند و در واتیکان زندگی نمی نمایند.

منبع: سایت برترینها

منبع: راسخون
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1779

به "واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واتیکان و دانستنی های جالبی درباره آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید