احتیاج فوری 2100 کیلومتر از رودخانه های خراسان شمالی به لایی روبی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی از احتیاج فوری 2100 کیلومتر از رودخانه های این استان به لایی روبی و ساماندهی اطلاع داد.

احتیاج فوری 2100 کیلومتر از رودخانه های خراسان شمالی به لایی روبی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سیدعقیل مرتضوی در نشست خبری گفت: شش هزار و 600 کیلومتر رودخانه و مسیل در این استان وجود دارد که از این مساحت دو هزار و 100 کیلومتر احتیاج فوری به لایی روبی و ساماندهی دارد.

وی اضافه نمود: یک هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است تا مساحت دو هزار و 100 کیلومتری لایی روبی و ساماندهی گردد.

90 درصد از خسارت های وارد شده در سیل جاری در استان به علت تصرفات غیرمجاز

وی به تصرفات حریم و بستر رودخانه ها اشاره نمود و ادامه داد: در سیلاب امسال مشاهده شد که به علت تصرفات غیرمجاز در بالادست و پایین دست رودخانه ها، چه خسارت هایی وارد شد و 90 درصد خسارت های وارد شده به علت تصرفات غیرمجاز به حریم و بستر رودخانه ها بوده است.

مرتضوی با بیان این که امسال قسمتی از تصرفات آزاد و بازگشایی شد، اظهار کرد: امسال برنامه ریزی های خوبی برای جلوگیری از تصرفات غیرمجاز و برطرف تصرفات صورت گرفته بطوری که دستگاه قضایی و ... برای جلوگیری از تصرفات غیرمجاز ورود پیدا نموده است.

وی با اشاره به این که سیلاب به بخشی از سازه های آبی نیز در امسال خسارت وارد کرد، گفت: مبلغ 235 میلیارد ریال از محل اعتبارات ماده 10 ابلاغ برای جبران خسارت های مذکور ابلاغ شد که تاکنون 60 درصد از این اعتبارات اختصاص یافته است.

وی در ادامه تاکید نمود: از سال 89 تاکنون پنج هزار و 800 تصرف غیرمجاز در استان شناسایی شده است که بیش از هشت هزار و 500 مورد اخطار داده شده است و پیگیری آزادسازی یک هزار و 500 مورد در حین اخطار، جلوی تصرفات را نیز گرفته است.

حوزه گرگان رود تاثیری در سیل آق قلا نداشته است

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که شنیده شد سیل آق قلا تحت تاثیر سیلاب های خراسان شمالی بوده است؟ گفت: این موضوع صحت ندارد و حوزه گرگان رود هیچ تاثیری در سیل آق قلا در ابتدای امسال نداشته است.

وی اضافه نمود: سد شیرین دره در امسال توانست سیل و آب های جاری را به خوبی مدیریت کند.

انعقاد 1200 میلیارد تومان تفاهم نامه در حوزه آب منطقه ای استان طی سفر رئیس جمهور

وی به سفر رئیس جمهور به این استان و دست آوردهای این سفر به شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز اشاره نمود و ادامه داد: حدود 50 میلیارد تومان اعتبار برای سه طرح مصوب و یک هزار و 200 میلیارد تومان تفاهم نامه نیز طی این سفر منعقد شد.

مرتضوی اظهار کرد: علاوه بر آن طی این سفر عملیات اجرایی سد دربند که 10 سال مطالعات آن در دست اقدام بود نیز شروع شد که با اتمام آن برای پنج شهر تامین آب خواهد شد.

انسداد 1500حلقه چاه غیرمجاز در استان

وی هم چنین با اشاره به چاه های غیرمجاز آب در خراسان شمالی توضیح داد: سه هزار و 700 حلقه چاه غیرمجاز در این استان شناسایی شده است که 34 میلیون متر مکعب آب از آن برداشت می گردد.

به گفته وی، تاکنون یک هزار و 500 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 159

به "احتیاج فوری 2100 کیلومتر از رودخانه های خراسان شمالی به لایی روبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاج فوری 2100 کیلومتر از رودخانه های خراسان شمالی به لایی روبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید