رونمایی از الهۀ آزتک ها که زیرِ زمین دفن شده بود!

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک مجسمه از الهۀ معروف آزتک ها که در سال 2022 کشف شده است، در موزه معبد مایور در مکزیکو سیتی پرده برداری شد.

رونمایی از الهۀ آزتک ها که زیرِ زمین دفن شده بود!

خبرنگاران | مویوتلان (Moyotlan) به معنی جای پشه در زبان ناهواتلی و نام اردوگاهی در مرکز آزتکیِ تنوچتیتلان بود. این شهر به چهار اردوگاه تقسیم شده بود: مویوتلان، تِئوپان، آتزاکوآلکو و کوئِپوپان که در یک مرکز تشریفاتی قرار داشتند، جایی که ساختمان های عمومی، کاخ ها و معابد از جمله معبد مایور (یکی از معابد اصی آزتک ها در مکزیکوسیتی در قسمت تاریخی و مرکزی آن) در آن واقع شده بودند.

به گزارش خبرنگاران ، این اکتشاف سال 2022 انجام شد، زمانی که باستان شناسان در حال حفاری در خیابان دِلیسیاس در مرکز تاریخی مکزیکوسیتی بودند. ارتفاع این مجسمه 69 سانتی متر است و یک اثر شبه انسانی از اواخر دوره پساکلاسیک (1521-1200 پس از میلاد) است که شاید بازنمودی از الهه آزتک یعنی چیپی توتک (Xipe Tótec) باشد. چیپی توتک با نام های زیادی شناخته میشد از جمله: تلالوکا، تِلالاکی تِزکاتیپوکا و یولاهون. باستانشناسان فکر می نمایند که این مجسمه به عمد در زمین دفن شده باشد.

چیپی توتک در اساطیر آزتک الهه رستاخیز (مرگ و تولد دوباره)، کشاورزی، پوشش گیاهی، شرق، بهار، زرگری، نقره کاری، آزادی و فصول بود. آزتک ها باور داشتند که چیپی توتک خدایی است که جنگ را آفرید. این ایزد به صورت خدایی طلایی به تصویر کشیده می شد؛ کلاهی با انتهای تیز و قیف گونه و عصای جغجغه ای از جمله نشان ها و حمایل وی محسوب میشد.

آزتک ها انسان ها را برای چیپی توتک قربانی می کردند، به این صورت که پوست قربانیان را می کندند، قلب شان را درمی آوردند یا اینکه آن ها را درون گودالی از آتش انداخته و می سوزاندند و گلوی عده ای دیگر را می بریدند. مطالعات دقیق تر نشان داد که این مجسمه از آندسیت (نوعی سنگ آتشفشانی) درست شده است که ترکیب آن چیزی بین بازالت فقیر از سیلیس و ریولیت غنی از سیلیس با درجه بالایی از کوارتز است. بازوی راست مجسمه در حالت پرتاب است در حالی که یک میخ سرپهن از جنس تِزونتِل (سنگ آتشفشانی متخلخل، بسیار اکسیدشده که معمولاً به علت وجود اکسید آهن قرمز رنگ است) روی بازوی چپ اوست که شاید در اصل سپری به نام چیمالی را نگه میداشته است.

باستان شناسان این مجسمه را زیر سه لایه کف خشتی یافتند و تصورشان این است که شاید بومیانی که از نبرد با نیروهای اسپانیایی در سال 1521 جان سالم به در برده بودند، به خاطر ارزشی که برای این مجسمه قائل بودند آن را زیر زمین دفن نموده اند. علاوه بر این، در جریان حفاری های ناحیه مویوتلان، بقایای سازه های مسکونی، تدفین انسان ها، سرامیک ها و کوزه های تدفینی، همینطور شواهدی از کانال ها، کشاورزی چینامپا (تکنیکی در کشاورزی) و اسکله هم یافت شده است.

منبع: Heritagedaily

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 24 دی 1401 بروزرسانی: 24 دی 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2053

به "رونمایی از الهۀ آزتک ها که زیرِ زمین دفن شده بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از الهۀ آزتک ها که زیرِ زمین دفن شده بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید