توجه به حقوق ساکنان محلی شمیرانات در وضع قوانین

فرماندار شهرستان شمیرانات ضمن انتقاد از قوانین دست و پاگیر که یکطرفه وضع می شوند، گفت: قوانین و مقرراتی که مصوب می شوند نباید حقوق ساکنان منطقه را تضییع کند؛ آسایش و رفاه شهروندان محلی اولویت دارد.

توجه به حقوق ساکنان محلی شمیرانات در وضع قوانین

سیاوش شهریور در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: بیش از 70 درصد از اراضی شمیرانات جزو مناطق چهارگانه حفاظت شده، حرائم رودخانه ها بویژه جاجرود که 150 متر است مشخص شده و به این ترتیب جایی برای زندگی کردن باقی نمی گذارد در حقیقت بعضی قوانین در سطح شهرستان برای شهروندان محلی دست و پاگیر شده است.

وی اضافه نمود: مصوباتی که درباره حوزه آبریز سد لتیان تصویب شده مصوبه ای است که در دهه 70 در راستای حفاظت و صیانت از حوزه آبریز سد لتیان تصویب شد و در پی آن محدودیت های بسیاری برای اهالی بخش های لواسانات و رودبار قصران به وجود آمد. کاهش حریم شهر لواسان از 3300 هکتار به 761 هکتار و عدم صدور مجوز برای ساخت و سازهای منطقه یکی از این مسائل است.

وی ادامه داد: سابقه سکونت اهالی این منطقه در حاشیه رودخانه جاجرود به چند هزار سال می رسد پس درست نیست مواردی را مصوب کنیم که زندگی آنان را دچار مشکل کند. بی تردید با توجه به مسائل زیست محیطی حوزه آبریز سد لتیان و اینکه منبع تأمین نماینده بیش از 30 درصد آب شرب کلانشهر تهران است، قطعاً سازمان آب باید برای نگه داشت، پالایش و تأمین آب و جلوگیری از تجاوز به حرائم و بستر رودخانه، قوانین را وضع کند؛ اما این انسان ها هستند که باید اساس قوانین باشند.

وی تاکید نمود: بعضی از قوانین در تراز ملی کارساز هستند و در بعد محلی باید با دیدگاه دیگری مورد آنالیز قرار بگیرد. باید تعادل و توازنی میان قوانین و منافع مردم برقرار سازیم تا هم از این رودخانه که خود از دارایی های عمومی به حساب می آید صیانت گردد و هم مردم بتوانند در آسایش زندگی نمایند.

فرماندار شهرستان شمیرانات در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه ما خواهان اصلاح قوانین و تأمین منافع زیست و گسترش رفاه و توسعه برای مردم بومی و محلی هستیم، اضافه نمود: بیش از 70 درصد زمین های شهرستان در مناطق چهارگانه حفاظت شده محیط زیست و منابع طبیعی قرار گرفته است که برای ما محدودیت ساز می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 13 اسفند 1398 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 622

به "توجه به حقوق ساکنان محلی شمیرانات در وضع قوانین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توجه به حقوق ساکنان محلی شمیرانات در وضع قوانین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید