تراشه های 2 نانومتری TSMC تا سال 2025

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، از زمانی که ترانزیستورها ساخته شدند، بشر همیشه به دنبال کاهش ابعاد آن ها بوده تا همزمان با افزایش قدرت، مصرف آن ها را نیز کاهش دهد. کمپانی TSMC به عنوان یکی از شرکت هایی که همیشه در حال کوچکتر کردن ابعاد تراشه هاست، میخواهد از برنامه های خود نیز جلو زده و چیپست هایی با لیتوگرافی 2 نانومتری را تا سال 202 به بازار عرضه کند.

تراشه های 2 نانومتری TSMC تا سال 2025

بر اساس گزارش های سالانه TSMC، این کمپانی کار روی توسعه و ساخت چیپست های 2 نانومتری را از سال 2019 آغاز نموده و حتی تحقیقات و امکان سنجی های مقدماتی را نیز انجام داده است. این کار از این جهت اهمیت دارد که بدانیم این کمپانی هنوز چیپست های خود با لیتوگرافی 5 نانومتری را به بازار عرضه ننموده و بهترین چیپست های موجود بر اساس لیتوگرافی 7 نانومتری ساخته شده اند.

اولین چیپستی که با معماری 5 نانومتر به بازار عرضه خواهد شد، از سری چیپست های A اپل بوده و دستور ساخت و توسعه چیپست a14 به کمپانی TSMC محول شده است. پس از آن، نوبت به چیپست هایی با لیتوگرافی 3 نانومتری می رسد. کمپانی TSMC اخیرا جزئیات این تراشه را منتشر نموده و می دانیم در هر تراشه نزدیک 250 میلیون ترانزیستور جای خواهد گرفت که برای خود یک رکورد محسوب می گردد. انتظار می رود این تراشه ها سال 2022 و 2023 از راه برسند.

گام بعدی کمپانی TSMC، فراوری و عرضه چیپست های 2 نانومتری است. شاید تفاوت این چیپست ها با باقی نمونه های موجود در بازار تنها چند نانومتر باشد، ولی از نظر چگالی ترانزیستور بسیار متفاوت هستند. برای مثال یک چیپست 7 نانومتری می تواند دو برابر بیشتر از یک چیپست 14 نانومتری، ترانزیستور را در خود جای دهد. در نتیجه یک چیپست 2 نانومتری خود می تواند 3.5 برابر ترانزیستور بیشتری داشته باشد. جنگ بر سر کاهش ابعاد علاوه بر بهبودهای معمول، کاهش مصرف انرژی و افزایش توان پردازشی را به همراه دارند و می توانند نسبت به نمونه های فعلی بسیار بسیار بهینه تر کار نمایند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 868

به "تراشه های 2 نانومتری TSMC تا سال 2025" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراشه های 2 نانومتری TSMC تا سال 2025"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید