برترین دارو برای تپش قلب و تقویت حافظه چه گیاهی است؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی کپسولی را با استفاده از عصاره گیاه بادرنجبویه برای کنترل بیماری آلزایمر به فراوری رساندند.

برترین دارو برای تپش قلب و تقویت حافظه چه گیاهی است؟

آزاده حاتمی از محققان پژوهشکده گیاهان دارویی با اشاره به فراوری کپسول کنترل آلزایمر گفت: هر کپسول حاوی عصاره برگ خشک گیاه بادرنجبویه (ملیس) است که برای کنترل آلزایمر و کاهش علایم تحریک پذیری تجویز می گردد.

وی ادامه داد: این دارو دارای مصرف روزانه است که همراه با غذا باید مصرف گردد.

در یک کارآزمایی بالینی صورت گرفته به وسیله تیم محققان این پژوهشکده به 42 بیمار مبتلا به آلزایمر خفیف تا میانه با سن بین 65 تا 80 سال، اندازه فعالیت شناختی بالاتر از 12 و اندازه ابتلا به آلزایمر کمتر از 2، عصاره گیاه بادرنجبویه و به دسته دیگر پلاسبو (دارونما) داده شد.

در این مطالعه، شاخص های فراموشی، فعالیت های شناختی و عوارض جانبی مورد پایش نهاده شد و پس از 4 ماه مطالعه، نتایج به شکل قابل توجه و معناداری نشان داد که آلزایمر خفیف تا میانه افرادی که از عصاره بادرنجبویه استفاده نموده اند در مقایسه با افرادی که دارونما را مصرف نموده اند، به خوبی کنترل شده و بعلاوه عارضه اضطراب و تحریک پذیری به شکل محسوسی نسبت به دسته دوم که دارونما را مصرف نموده اند، کاهش داشته است.

تجمع پپتید بتا آمیلوئید در مغز مشخصه اصلی بیماران مبتلا به آلزایمر است که باعث استرس اکسایشی و مرگ سلول عصبی می گردد و بادرنجبویه با مکانیزم های متفاوتی از جمله سرکوب استرس اکسیداتیو، مهار استیل کولین استراز، تحریک گیرنده های استیل کولین و مهار آنزیم های متالوپرتئیاز 2 و مونوآمین اکسیداز، اثرات خود را در پیشگیری و کنترل آلزایمر اعمال می نماید. عصاره گیاه بادرنجبویه می تواند به وسیله جبران توان دفاع پاد اکسایشی سلول و پاکسازی گونه های فعال اکسیژن ایجاد شده، سلول را از آسیب های اکسایشی حفظ کند.

بعلاوه این گیاه دارای اثر تنظیمی بر روی رفتار بوده و به عنوان آرام بخش خفیف، تقویت حافظه، کاهش دهنده اختلالات خواب و تضعیف کننده علایم اختلالات عصبی که شامل استرس، هیجان و قابلیت تحریک پذیری است، استفاده می گردد. عصاره برگ بادرنجبویه در تسکین تپش قلب که به واسطه استرس و فشار های روحی ایجاد شده، می تواند مؤثر باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2035

به "برترین دارو برای تپش قلب و تقویت حافظه چه گیاهی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین دارو برای تپش قلب و تقویت حافظه چه گیاهی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید