با انواع لنز در دوربین گوشی ها آشنا شوید؛ هر لنز برای چه کاری؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، سازندگان گوشی های هوشمند به طور مداوم انواع لنز دوربین گوشی را با فناوری های نو و به روز معرفی می نمایند.

با انواع لنز در دوربین گوشی ها آشنا شوید؛ هر لنز برای چه کاری؟

اگر در طول چند سال گذشته یک گوشی هوشمند خریداری نموده باشید، به احتمال خیلی زیاد گوشی شما حداقل 2 یا حداکثر 5 لنز دارد. این در حالی است که قبلا گوشی های هوشمند تنها با یک دوربین پشتی و یک دوربین سلفی عرضه می شدند. اما حالا حتی دوربین های سلفی دوگانه نیز وارد بازار شدند. در ادامه به معرفی انواع لنز در دوربین گوشی موبایل خواهیم پرداخت و کاربرد هرکدام را شرح می دهیم.

سازندگان گوشی های هوشمند در حال حاضر از نظر اینکه چه کسی بیشترین لنز را در تلفن های خود دارد، با یکدیگر رقابت می نمایند. هر سازنده ای به روش خود به این مفهوم نزدیک شده است و از اپتیک های اضافه شده فرق داردفاده می نماید. برای شناخت ویژگی های انواع لنز دوربین گوشی، در ادامه همراه ما باشید.

لنز واید گوشی چیست؟

لنز واید یکی از اصلی ترین ها است. اما دوربین واید یعنی چه؟ لنز های واید برای چشم انداز ها طبیعی، ثبت چشم انداز ها شهری و انواع خاصی از عکاسی پرتره ایده آل هستند. اگر در پی زاویه بیشتر در عکس های خود هستید و در عین حال می خواهید تقریباً از هر چیزی عکاسی کنید، چه از چشم انداز ها یا از یک دفتر در گوشه ای تنگ و درهم و برهم، یک لنز واید برای شما مناسب است. بعلاوه دوربین واید گوشی همه کاره ترین گزینه است. ایده پشت این سبک از لنز ها کاهش دیافراگم برای افزایش عمق میدان تصویر است.

هنگامی که این کاهش در باز شدن و افزایش عمق میدان رخ می دهد، تصویر بزرگ تر می گردد. سوال دیگری که برای کاربران مطرح است این است که لنز واید گوشی کدام است؟ در پاسخ باید گفت که همان لنزی که رزولوشن بالاتری از سایر لنز ها دارد در بیشتر مواقع لنز واید گوشی شما است.

این لنز فقط باعث می گردد تصویر بزرگ تر به نظر برسد و چشم انداز را به شکلی متفاوت در عکس ثبت کند. تا زمانی که نقطه دید درست باشد، می توانید با لنز های واید عکاسی پرتره انجام دهید. در عکاسی پرتره سنتی، سوژه در عکس جلب توجه می نماید. با این حال، هنگام انجام عکاسی پرتره با لنز واید، سوژه همچنان نقطه برجسته تصویر است، در فوکوس کمتری واقع شده است و در مرکز قرار ندارد.

وقتی صحبت از لنز های واید به میان می آید، مسائل خاصی در خصوص انحراف رنگی وجود دارد. این مسائل منجر به تغییر رنگ جزئی در اطراف حاشیه عکس های شما می گردد. با این حال، کمی ویرایش می تواند هر مسئله ای را حل نماید. لازم به یادآوری است که آن ها برای موقعیت های مختلف بسیار سازگارتر و مفیدتر هستند.

لنز تله فوتو؛ معرفی انواع لنز در دوربین موبایل

به طور کلی 2 روش برای زوم کردن دوربین ها وجود دارد. بیشتر گوشی های هوشمند میان رده و مالی از زوم دیجیتال برای انجام این کار استفاده می نمایند. این نوع زوم یک قسمت از تصویر با رزولوشن اصلی را بزرگ نمایی می نماید و نتیجه آن از دست رفتن جزئیات، به خصوص در فواصل طولانی است.

اما گوشی های گران قیمت از زوم اپتیکال بهره می برند. این نوع زوم از یک لنز لنز تله فوتو برای انجام این کار استفاده می نماید و به شما این امکان را می دهد تا فاصله کانونی تصویر را افزایش داده و بتوانید بدون از دست دادن جزئیات، از چشم انداز های که در فاصله دورتری هستند عکاسی کنید.

اما زوم اپتیکال در گوشی های هوشمند محدودیت هایی هم دارد. سازندگان گوشی ها نمی توانند لنز های تله فوتو با زوم خیلی بالا را در گوشی خود استفاده نمایند چرا که در این صورت گوشی بیش از مقدار سنگین و ضخیم می گردد. بیشتر گوشی های پرچم دار، مثل آیفون 14 پرو مکس از یک لنز دوم با فاصله کانونی بالا برای زوم کردن استفاده می نمایند. زمانی که شما با دوربین گوشی خود وارد زوم 2 یا 3 برابر می شوید، گوشی به صورت اتوماتیک دوربین تله فوتو را وارد مدار می نماید تا بتوانید بدون از دست دادن جزئیات عکاسی کنید.

سامسونگ رویه دیگری در گوشی های پرچم دار خود مثل گلکسی S 22 اولترا پیش گرفته است. آن ها از یک دوربین اصلی با مگاپیکسل بالا (108 مگاپیکسل) برای بهبود کیفیت زوم استفاده می نمایند و در کنار آن یک لنز تله فوتو نیز قرار می دهند. لنز تله فوتو این گوشی زوم اپتیکال 10 برابری در اختیارتان قرار می دهد، اما به لطف دوربین اصلی 108 مگاپیکسلی شما می توانید به زوم 30 یا حتی 100 برابر نیز دست پیدا کنید. سامسونگ در گلکسی S 23 اولترا نیز با به کار گیری دوربین 200 مگاپیکسلی توانسته قابلیت های زوم پرچم دار خود را حتی از قبل نیز بیشتر بهبود ببخشد.

اما گوشی های مالی با پردازش های نرم افزار کوشش می نمایند نویز تصاویری که با زوم دیجیتالی گرفته شده است را کاهش دهند چرا که این گوشی ها فاقد لنز تله فوتو هستند. نتیجه نهایی بسته به گوشی فرق دارد، اما به طور کلی کیفیت زوم تله فوتو اپتیکال قابل مقایسه با زوم دیجیتالی نیست.

اولترا واید گوشی چیست؟

بعضی اوقات هم ضروری است در یک تصویر سوژه های بیشتری را پوشش دهید. مثلا زمانی که در حال عکاسی از غروب آفتاب در ساحل یک اقیانوس هستید. در این موارد به یک دوربین با فاصله کانونی پایین تر از حالت عادی احتیاج دارید. به دوربین هایی که چنین فاصله کانونی داشته باشند، دوربین فوق عریض گفته می گردد.

از آنجایی که برخلاف زوم، به صورت دیجیتالی نمی توان یک تصویر فوق عریض ایجاد کرد، لنز های فوق عریض یکی از کاربردی ترین لنز ها در گوشی های هوشمند به حساب می آیند. این لنز ها اولین بار در پرچم داران ال جی مورد استفاده قرار گرفتند و بعد به سایر گوشی ها نیز راه پیدا کردند. با استفاده از یک لنز فوق عریض می توانید بخش های بیشتری از یک سوژه را در نمایاب پوشش داده و از آن ها عکاسی کنید.

لنز ماکرو؛ معرفی انواع لنز در دوربین موبایل

لنز های ماکرو برای عکاسی ماکرو گوشی هوشمند، نمای نزدیک و بعضی از پرتره ها ایده آل هستند. عکاسی ماکرو سبک متفاوتی از عکاسی است که از آنجایی که شما از سوژه کوچکی عکس می گیرید، بزرگنمایی هدف اصلی لنز است. بدون پرداختن به جزئیات زیاد، نسبت بزرگنمایی به شما می گوید که چگونه تصویر نمایش داده شده روی سنسور دوربین با مقدار واقعی سوژه مقایسه می گردد.

برای شرح، یک لنز با نسبت 1:2 می تواند تصویری را تا نصف مقدار سوژه بر روی حسگر خود بتاباند در حالی که یک لنز با نسبت 5:1 می تواند تصویری را پنج برابر مقدار جسم نشان دهد. شایان ذکر است که عمق میدان در فاصله نزدیک حداقل است.

این لنز دوربین تلفن همراه سوژه را بزرگ نمایی می نماید، اما چگونه این کار را انجام می دهد؟ اساساً لنز تلفن محدب است. محدب بودن به این معنی است که به سمت داخل خمیده است. از همین فناوری در ذره بین ها استفاده می گردد و قرن ها است که وجود داشته است. پیشرفت های قابل توجهی در خصوص لنز های محدب در قدرت بزرگنمایی رخ می دهد. یکی از نکات عکاسی که به وسیله عکاسان ماکرو اجرا می گردد، جمع آوری فوکوس است. این تکنیکی است که به شما امکان می دهد چندین عکس را با فواصل فوکوس مختلف ترکیب کنید. هدف آن نیز فراوری یک تصویر واحد با تمرکز بیشتر سوژه است. فوکوس تصویر در عکاسی ماکرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

در موضوع تمرکز، تمرکز میدان مسطح یکی دیگر از موضوعات مهم در این زمینه است. این برای جبران صفحه فوکوس منحنی استفاده می گردد یا برای اطمینان از اینکه لبه های کادر همه در فوکوس یکسان با مرکز قرار دارند. در نتیجه، انحنای قابل تشخیص باید از بین برود. توجه داشته باشید که فوکوس میدان مسطح فقط برای چیز های مسطح است، نه برای اشیاء سه بعدی مانند حشرات، خزندگان، یا گل.

برای موفقیت در عکاسی ماکرو، باید روی سه پایه، گیمبال و مقداری منبع نور سرمایه گذاری کنید. نور طبیعی ایده آل است، اما به علت دیافراگم باریکی که در عکاسی ماکرو استفاده می گردد، دوربین ممکن است برای دریافت نور کافی دچار مشکل گردد. هنگام عکاسی، ضروری است به یاد داشته باشید که کنتراست بیشتری وجود خواهد داشت. افزایش کنتراست به این معنی است که لنز بهتر می تواند مقادیر تونال مشابه را ثابت کند و مرز های بین منطقه ها کوچک با درخشندگی های مختلف را معین کند. به یاد داشته باشید، ممکن است سوژه خود را بزرگ کنید، اما اشتباهات خود را نیز توسعه می دهید! در نتیجه مراقب کنتراست، نور و تثبیت در عکس خود باشید.

دوربین عمق سنج چیست؟

تقریبا تمام گوشی های هوشمندی که طی چند سال گذشته وارد بازار شدند دارای یک حالت پرتره در برنامه دوربین خود هستند. این حالت به شما امکان ایجاد افکت بوکه را با تار کردن پس زمینه یک سوژه می دهد. بعضی گوشی ها برای آنکه این حالت را به شکل بهتری ایجاد نمایند از یک سنسور جداگانه به نام سنسور عمق سنج بهره می برند. حالا سوالی که پیش می آید این است که لنز تشخیص عمق چیست؟

در گوشی های میان رده و مالی مثل گلکسی A 53، این سنسور اضافی دارای رزولوشن اندک مثل 2 یا 5 مگاپیکسل است و می تواند پس زمینه یک سوژه را شناسایی نموده و آن را تار کند. از این قابلیت به عنوان Edge Detection نیز یاد می گردد.

اما در گوشی های پرچم دار مثل آیفون 14 و بعضی میان رده ها مثل شیائومی 11 T پرو، دوربین فوق عریض نقش سنسور عمق سنج را هم ایفا و اطلاعات مربوط به عمق تصاویر و پس زمینه را در اختیار پردازنده قرار می دهد.

لنز مونوکروم؛ معرفی انواع لنز در دوربین موبایل

در بعضی مواقع هم تصاویر سیاه و سفید می توانند شات های ماندگاری خلق نمایند. اما بیشتر گوشی های هوشمند، حتی پرچم داران، تنها با استفاده از یک فیلتر قادر به سیاه و سفید کردن تصاویر هستند. در صورتی که یک لنز مونوکروم جداگانه می تواند تصاویر سیاه و سفید واقعی ثبت کند که بسیار چشم نوازتر از فیلتر های مخصوص این کار از آب در می آیند.

هوآوی یکی از فراورینمایندگانی است که از زمان شروع همکاری خود با لایکا در بخش دوربین، در تمام پرچم داران خود از جمله P 20 و میت 10 از یک لنز مونوکروم جداگانه استفاده کرد. اما آن ها در نهایت از میت 20 پرو و P 30 پرو، این لنز را جایگزین لنز فوق عریض کردند. البته هوآوی P 50 پرو یکی از معدود گوشی های آن ها در چند سال گذشته است که از این لنز بهره می برد. این گوشی دارای یک لنز مونوکروم 40 مگاپیکسلی است.

پس از هوآوی، دیگر شرکت ها مثل سونی و موتورولا نیز در مقطعی از این نوع لنز در گوشی هایشان استفاده کردند، ولی همگی پس از مدتی آن را حذف کردند؛ به همین دلیل لنز مونوکروم دیگر کمتر در گوشی های هوشمند پیدا می گردد.

به طور کلی، انواع لنز دوربین گوشی از نظر فناوری همواره بالا خواهند رفت و نرم افزار در این امر به آن ها یاری می نماید. دوربین های کلاس بالاتر و به ویژه لنزها، برای افرادی که بالاترین کیفیت را در هر شرایطی می خواهند باقی خواهند ماند. اما برای اکثریت قریب به اتفاق مردم، یک گوشی هوشمند معمولی کافی خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 2065

به "با انواع لنز در دوربین گوشی ها آشنا شوید؛ هر لنز برای چه کاری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انواع لنز در دوربین گوشی ها آشنا شوید؛ هر لنز برای چه کاری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید