انتخاب احتمالی مناف هاشمی؛ برخلاف اساسنامه کمیته ملی المپیک، هیئت اجرایی و صالحی امیری اشتباه مجمع را تکرار می نمایند؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، در حالی این روزها نام مناف هاشمی به عنوان یکی از گزینه های دبیرکلی کمیته ملی المپیک مطرح شده که انتخاب احتمالی وی در این پست برخلاف اساسنامه کمیته است.

انتخاب احتمالی مناف هاشمی؛ برخلاف اساسنامه کمیته ملی المپیک، هیئت اجرایی و صالحی امیری اشتباه مجمع را تکرار می نمایند؟

به گزارش خبرنگار ورزشی عاشقان علم الکترونیک، پس از تغییرات در اساسنامه و تائید آن در مجمع عمومی و کمیته بین المللی المپیک، این اساسنامه قانونی و قابل اجرا است و کمیته ملی المپیک ایران می تواند بر اساس آن امور خود را پیش ببرد.

مهمترین بند از اساسنامه نحوه انتخاب دبیرکل کمیته ملی المپیک است. پیش از این افراد با ثبت نام در انتخابات برای این پست کاندیدا می شدند و دبیرکل با رای اعضای مجمع انتخاب می شد اما با تغییرات جدید این فرد با معرفی رئیس کمیته ملی المپیک و تائید اعضای هیئت اجرایی انتخاب می گردد.

از همان روزهای نخست هم که بحث تغییرات اساسنامه مطرح شد، ابتدا موضوع برکناری شاهرخ شهنازی مطرح و گزینه های مختلف معرفی شدند اما صالحی امیری بارها بیان کرد که با شهنازی مسئله ای نداشته و قصد تغییر دبیر را نیز ندارد. در نهایت شهنازی بنا به دلایل شخصی از سمت خود استعفا کرد و کیکاووس سعیدی، خزانه دار کمیته به عنوان سرپرست بر صندلی دبیرکلی نشست.

حالا بعد از چند ماه دوباره گزینه ها روی میز اعضای هیئت اجرایی قرار گرفتند تا دبیرکل انتخاب گردد. در این میان نام سید مناف هاشمی، معاون پیشین توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان و استاندار برکنار شده گلستان برای این پست مطرح است؛ فردی که به لحاظ سوابق کمتر کسی او را در سطح این پست می دانست و کسی انتظار دیدن نام وی را در لیست گزینه ها نداشت.

پیش از این و در زمان تغییرات در اساسنامه، اعضای مجمع و هیئت اجرایی معتقد بودند تغییر در نحوه انتخاب دبیرکل راه ورود افراد غیر ورزشی و غیر متخصص را به این پست باز می نماید اما با یک محکم کاری در این بند به گفته اعضای هیئت اجرایی و صالحی امیری، راه ورود افراد غیر حرفه ای و نا آشنا به اتاق دبیرکل بسته شد. در این بند تاکید شده که گزینه مورد نظر دبیرکلی باید سابقه 10 سال فعالیت در حوزه مدیریت ورزش داشته و به زبان انگلیسی مسلط باشد. بحث سوابق و توانایی و تسلط وی در امور بین الملل ورزش نیز بسیار مهم است و باید در این امور مسلط باشد.

حالا و با شنیدن نام مناف هاشمی اولین سوالی که مطرح می گردد این است که آیا او که تنها 4 سال در وزارت ورزش، معاون توسعه منابع و پشتیبانی و بیشتر درگیر امور اقتصادی وزارتخانه بوده برای این پست مناسب است؟ آیا وی به امور بین الملل ورزش آشنایی دارد؟ آیا در شرایطی که هاشمی 2 سال است از ورزش دور بوده، می تواند فرد مناسبی برای این پست باشد؟ آیا انتخاب وی خلاف اساسنامه کمیته ملی المپیک است؟

پست دبیرکلی اهمیت زیادی در کمیته ملی المپیک دارد و به عنوان پل ارتباطی این نهاد با IOC است و مطمئنا محلی برای آزمون و خطا نیست.

بسیاری از افراد معتقد بودند با تغییرات در نحوه انتخاب دبیرکل، از اختیارات وی کاسته و این صندلی کمرنگ و فراقتصادیته می گردد. مطمئنا آنچه این فرضیه را قطعی می نماید انتخاب افراد ناآشنا به این پست است که اثبات می نماید فقط قرار است فردی روی این صندلی بنشیند و تنها امضا نماینده نامه ها باشد.

در نهایت یک یادآوری به اعضای هیئت اجرایی؛ در روزهایی که دبیرکل سابق درگیر مسائل شخصی خود بود و بعضی از کمرنگ شدن حضور وی گلایه داشتند، انگشت اتهام بسیاری از کارشناسان و اهالی ورزش به سمت اعضای مجمع بود که چرا با اطلاع از این مسائل به او رای دادند و اگر آنها در زمان مناسب تصمیم مناسب گرفته بودند، شرایط به گونه ای دیگر تغییر می کرد. حالا هیئت اجرایی به عنوان نمایندگان اعضای مجمع و اهالی ورزش و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک در میدان امتحان هستند و باید کوشش نمایند فردی را انتخاب نمایند تا در روزهایی که ورزش ایران با چالش های بین المللی روبه رو است و احتیاج به دیپلماسی ورزش احساس می گردد باری را از دوش ورزش بردارد نه اینکه به دنبال کسب تجربه و ماشین امضا باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 312

به "انتخاب احتمالی مناف هاشمی؛ برخلاف اساسنامه کمیته ملی المپیک، هیئت اجرایی و صالحی امیری اشتباه مجمع را تکرار می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخاب احتمالی مناف هاشمی؛ برخلاف اساسنامه کمیته ملی المپیک، هیئت اجرایی و صالحی امیری اشتباه مجمع را تکرار می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید