افتتاح نمایشگاه بانوان شبگرد در موزه ملی ایران

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، مراسم گشایش نمایشگاه آثار بیژن بصیری با عنوان بانوان شبگرد عصر روز آدینه 19 مهرماه در موزه ملی ایران برگزار گردید.

افتتاح نمایشگاه بانوان شبگرد در موزه ملی ایران

جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران در این مراسم گفت: این رویداد محصول مشترک دو موزه بزرگ ایران و ایتالیا است و آثاری که امروز در اینجا به نمایش درآمده الهام گرفته از هنر ایران است.

او بیژن بصیری را چکیده نابی از هنر ایران و ایتالیا دانست و گفت: ایشان هنرمندی خلاق است که بیش از آنکه تحت تأثیر هنرمندان و سبک های دیگر باشد، دیگران را تحت تأثیر قراردادِ است.

او در ادامه اهم روینمودهای سفارت ایتالیا در تهران را برگزاری برنامه های فرهنگی با تکیه بر همنشینی هنر و هنرمندان این دو کشور اظهار داشت و گفت: بعضی از این پروژه ها، هنر خیابانی، هفته سینمای ایران و ایتالیا با حضور سینماگران ایرانی و ایتالیایی، برگزاری نمایشگاه های هنری و فرهنگی و... است.

پرونه گفت: برگزاری همایش و نمایشگاه شصتمین سالگرد فعالیت های باستان شناسی ایتالیا در ایران در آبان ماه امسال با همکاری موزه ملی ایران و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برنامه ای ارزشمند و با نتایج مهمی خواهد بود.

دوستی و صلح دو تمدن ایران و ایتالیا

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران با اشاره به نقش هنر در پیوند میان انسان ها گفت: بیژن بصیری از بعد دیگر هنرمندی ایرانی، ایتالیایی است که ذات هنر ایرانی یعنی کشف و شهود را در تمامی آثارش بن مایه قرار می دهد و درعین حال سبک های غربی را برای بیان منظور خود انتخاب نموده است. این هم نشینی و درنوردیدن مرزهای فرهنگی شرق و غرب نقطه عطفی بود تا موزه مادر ایران را، در برگزاری این رویداد فرهنگی تشویق و ترغیب نماید، نمایش آثار معاصر در موزه ایران باستان، نگاه بسیاری را به این پیغام مهم فرهنگی جلب می نماید.

او در ادامه به سابقه روابط فرهنگی موزه ملی ایران با موزه های ایتالیا پرداخت و گفت: بسیار مشتاقم تا میزبان نمایشگاهی از آثار باستانی ایتالیا در تهران باشیم.

نوکنده ادامه داد: ارزش معنوی میراث فرهنگی و آثار هنری، دریافتن همین نقاط مشترک و تعمیق دوستی بین ملت ها در دستیابی به صلحی پایدار در دنیا است و موزه ها به عنوان مهمترین نهادهایی فرهنگی هر جامعه کانونی برای تجلی و شکوفایی این ارتباطات است. امروز هم دو موزه ملی ایران و هنرهای معاصر تهران دو شریک این رویدادند.

او ضمن قدردانی از فعالیت های فرهنگی و هنری سفارت ایتالیا در تهران و اشاره به تابلوهای نقاشی سفارت محصول دو هنرمند ایرانی و ایتالیایی گفت: وقتی دیوار یک نهاد سیاسی در تهران، طرحی سه هزار ساله از فرهنگ، هنر و تمدن ایران را به نمایش میگذارد بدون شک موجب خرسندی شهروندان شده که پل فرهنگی محکمی میان دو کشور با سابقه تمدنی کهن ساخته است.

رئیس کل موزه ملی ایران گفت: دنیا امروز بیش از هر چیز دیگر نیازمند ایجاد همبستگی به وسیله تقویت مصاحبه، تفاهم و اعتماد میان انسان ها است.

این مراسم به همت سفارت ایتالیا در تهران، موزه ملی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران با حضور جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران، وینچنتزو روسو اسپینا رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا در تهران، سید علی پاکدامن مدیرکل دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران و احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در میان جمع کثیری از هنرمندان و علاقه مندان در سالن نشست موزه ایران باستان در موزه ملی ایران برگزار گردید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 380

به "افتتاح نمایشگاه بانوان شبگرد در موزه ملی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نمایشگاه بانوان شبگرد در موزه ملی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید