اختصاص 17میلیارد و 840میلیون ریال برای مرمت آثار تاریخی خراسان شمالی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: طی شش ماهه نخست سال جاری، 17میلیارد و 840میلیون ریال اعتبار برای مرمت 28 اثر تاریخی استان اختصاص یافت.

اختصاص 17میلیارد و 840میلیون ریال برای مرمت آثار تاریخی خراسان شمالی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی، حبیب یزدان پناه مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز سه شنبه 15 آبان 97 با اعلام این خبر اظهار کرد: همچنین طی این مدت، تعداد 23 پرونده اثر، معین حریم شده که جهت اخذ شماره ثبتی به سازمان مرکزی ارسال شده است.

یزدان پناه با اشاره به وجود شش موزه فعال با مجموع مساحت 10 هزار و 150 متر مربع در سطح استان، مطرح کرد: 2 موزه در شهرستان های آشخانه و اسفراین نیز با مجموع مساحت 1500 متر مربع در دست اقدام است.

او با بیان اینکه تعداد 300 اثر طی نیمه نخست سال جاری در موزه مستندسازی شده است، گفت: تعداد آثار ثبت شده استان در فهرست آثار ملی کشور 612 اثر است.

او به برنامه ریزی مبنی بر توجه به مرمت و احیای آثار تاریخی سراسر استان تأکید کرد و اضافه نمود: یک میلیارد و 450 میلیون ریال اعتبار برای کاوش و حدس سه محوطه تاریخی ریوی، ارگ نادری و تپه معصوم زاده طی سال جاری اختصاص یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی اظهار کرد: محوطه های تاریخی گنجینه ای گرانبها از تاریخ و فرهنگ جامعه را در خود جای داده اند و مقاصد مهمی در جذب گردشگر محسوب می شوند، به همین منظور در کنار حفظ این آثار، به دنبال معرفی و شناساندن آن نیز هستیم.

یزدان پناه با تأکید بر اینکه ابنیه و آثار تاریخی بیانگر هویت و شناسنامه فرهنگی جوامع به شمار می رود، گفت: خراسان شمالی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و داشتن عناصر مهم جذب گردشگر از جمله چشم انداز و مناظر طبیعی، آثار باستانی، تنوع اقلیمی، آداب و رسوم، سنن اجتماعی و تنوع اقوام، زمینه های مناسبی برای توسعه فعالیت های گردشگری دارد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 185

به "اختصاص 17میلیارد و 840میلیون ریال برای مرمت آثار تاریخی خراسان شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص 17میلیارد و 840میلیون ریال برای مرمت آثار تاریخی خراسان شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید