آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت های مهم این خودرو

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران | سرویس خودرو - تویوتا لندکروز (Toyota Land Cruiser) برخلاف بسیاری از محصولات کراس اور حاضر در بازار ایران و جهان یک خودروی شاسی بلند واقعی و تمام عیار محسوب می شود. به این معنی که این خودرو علاوه بر برخورداری از ارتفاع بیشتر نسبت به خودروهای سواری معمولی از نظر جثه نیز نسبت به آنها پیشی می گیرد. در واقع این خودروی نام آشنای ژاپنی از جمله قدیمی ترین خودروهای شاسی بلند جهان به شمار می رود. به گونه ای که قدمت این خودرو اکنون به حدود 67 سال می رسد.

آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت های مهم این خودرو

تا کنون هشت نسل مختلف از خودروی Toyota Land Cruiser روانه بازارهای جهان شده است که در هر کدام از آنها تغییرات مختلفی را نسبت به نسل های گذشته شاهد بوده ایم. خودروی Toyota Land Cruiser علاوه بر نقاط مختلف جهان در ایران نیز یک محصول حرفه ای به شمار می رود. به گونه ای که تا امروز بسکمک از مدل های مختلف این خودرو که به نسل های گوناگون آن تعلق داشته اند در بازار خودروی ایران نیز عرضه شده اند.

اگرچه نسل اخیر خودروی Toyota Land Cruiser نیز برای مدتی در بازار ایران حضور یافت اما اکنون چند سالی است که این حضور منتفی شده است. دلیل اصلی این امر هم وضع قانون جدید مربوط به واردات خودروهای خارجی است که مانع از حضور محصولاتی با گنجایش موتور بالاتر از 2500 سی سی می گردد. با این وجود همچنان می توان نسخه هایی از خودروی Toyota Land Cruiser که پیش از این به ایران وارد شده اند را در خیابان ها و جاده های کشور مشاهده کرد.

مشخصات فنی خودروی تویوتا لندکروز

در حال حاضر نسخه های گوناگونی از خودروی تویوتا لندکروز در ایران یافت می گردد که گاه از نظر مشخصات فنی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال می توان نسخه های شش سیلندر و هشت سیلندر این خودرو را نام برد که از نظر توان فنی با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال در مطلب پیش رو ما تنها به جدیدترین نسخه از این خودرو اشاره می کنیم که اندکی پیش از وضع قانون جدید واردات خودرو به ایران وارد شده بود. خودرویی که از وجود یک موتور بنزین سوز تنفس طبیعی با برخورداری از 8 سیلندر خورجینی و 32 سوپاپ همراه با سیستم Dual VVT-I بهره می برد. موتور به کار رفته در این خودرو همچنین از گنجایشی برابر با 5700 سی سی برخوردار است.

حدبیشتر توان خروجی موتور خودروی Toyota Land Cruiser روی رقم 362 اسب بخار با احتساب 5600 دور در دقیقه واقع شده است و حدبیشتر گشتاور تولیدی این موتور نیز حول و حوش رقم 529 نیوتن متر با احتساب 3200 دور در دقیقه ارزیابی می گردد. توان تولید شده توسط موتور این خودرو به کمک یک جعبه دنده 8 سرعته اتوماتیک به چرخ های آن منتقل می گردد. در واقع جعبه دنده شش سرعته موجود در نسخه های پیشین خودروی Toyota Land Cruiser اکنون جای خود را به یک مدل جدید و کارامد 8 سرعته داده است.

به کمک مشخصات فنی اشاره شده خودروی تویوتا لندکروز قادر است در مدت زمانی حدود 7.5 تا 8 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته رقم یاد شده به شتاب متوسط این خودرو اختصاص دارد و شتاب اولیه آن حدود 6.7 ثانیه است. حدبیشتر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز حدود 200 کیلومتر در ساعت محاسبه می گردد. با این اوصاف می توان Toyota Land Cruiser را خودروی چالاک و پر سرعتی لقب داد که با وجود برخورداری از جثه بزرگ و وزن زیاد، شتاب کاملا مناسبی را در اختیار راننده قرار می دهد.

متوسط میزان مصرف سوخت خودروی تویوتا لندکروز در حالت چرخه ترکیبی حدود 14 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. رقمی که با وجود گنجایش بالای موتور این خودرو و همچنین تعداد سیلندرهای آن چندان عجیب و دور از انتظار نیست. با این حال توان آفرود بالای این خودرو تمام کاستی های این چنینی را تحت تاثیر قرار داده و آنها را کم رنگ جلوه می دهد. در مجموع می توان تویوتا لندکروز را یک خودروی شاسی بلند همه فن حریف نامید که ازتوان بالایی برخوردار است و قابلیت های فراوانی را در زمینه حرکت در مسیرهای هموار و ناهموار از خود به نمایش می گذارد. برای کسب آگاهی بیشتر از سایر جزییات فنی این خودرو می توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی تویوتا لندکروز
نوع موتور خودروبنزین سوز تنفس طبیعی
گنجایش موتور خودرو5700 سی سی
تعداد سیلندر8 سیلندر خورجینی
تعداد سوپاپ32 سوپاپ همراه با سیستم Dual VVT-I
حدبیشتر توان خروجی موتور خودرو 362 اسب بخار با احتساب 5600 دور در دقیقه
حدبیشتر گشتاور تولیدی موتور خودرو529 نیوتن متر با احتساب 3200 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرو8 سرعته اتوماتیک
طول خودرو5095 میلی متر
عرض خودرو1980 میلی متر
ارتفاع خودرو1930 میلی متر
وزن خودرو2450 کیلوگرم
فاصله موجود میان دو محور خودرو2850 میلی متر
اندازه لاستیک خودرو18 اینچ
نوع سیستم تعلیق جلوی خودروبازوی جناقی دوگانه
نوع سیستم تعلیق عقب خودروچهار میله ای با میل عرضی
گنجایش مخزن سوخت خودرو138 لیتر
نوع ترمز جلوی خودرودیسکی خنک شونده
نوع ترمز عقب خودرودیسکی خنک شونده

امکانات و قابلیت های خودروی تویوتا لندکروز

خودروی تویوتا لندکروز علاوه بر بهره مندی از مشخصات فنی مناسب از وجود امکانات و قابلیت های متعدد، متنوع و باکیفیتی هم برخوردار است. به عنوان مثال این خودرو به منظور فراهم آوردن رفاه مناسب برای سرنشینان خود هم در بخش جلو و هم در بخش عقب به نمایشگر تصویری مجهز است. در ردیف جلوی این خودرو از وجود یک نمایشگر 9 اینچی به عنوان نمایشگر اصلی استفاده شده است و سرنشینان ردیف عقب این محصول نیز می توانند از وجود یک نمایشگر 10 اینچی بهره مند شوند.

برای تکمیل قابلیت های نمایشگرهای تصویری با کیفیت تعبیه شده در این خودرو، سیستم سرگرمی و چند رسانه ای خودروی Toyota Land Cruiser به یک سیستم صوتی حرفه ای JBL نیز مجهز است. سیستم صوتی به کار رفته در این خودرو علاوه بر امکان پخش رادیوهای اف ام و ای ام از قابلیت پخش دی وی دی و ام پی تری نیز بهره می برد. علاوه بر آن در این سیستم صوتی درگاه USB، AUX و درگاه مختص به آی پاد نیز وجود دارد.

برای حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری خودروی Toyota Land Cruiser سیستم های مکمل فراوانی در این خودرو به کار رفته است که می توانید لیست آنها را در ادامه متن مشاهده کنید.

 • وجود سیستم ترمز ضد قفل ABS
 • برخورداری از سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD
 • بهره مندی از سیستم کمکی ترمز BAS
 • وجود سیستم کنترل پایداری خودرو VSC
 • مجهز به سیستم کنترل لغزش خودرو TRC
 • برخورداری از سیستم مدیریت کنترل پایداری پویای خودرو VDIM
 • وجود سیستم های کمکیATRC ، AVS و AHC

در بحث حفظ ایمنی سرنشینان خودرو و همچنین وجود سیستم های هدایتی، کمکی و کنترل کننده هوشمند نیز می توان موارد زیر را برشمرد.

 • برخورداری از سیستم رادار جلو به همراه سیستم پیشگیری از تصادف PCS
 • بهره مندی از سیستم رادار نقطه کور BSM
 • وجود سیستم هشدار وجود مانع در نقاط کور هنگام حرکت خودرو به سمت عقب RCTA
 • مجهز به سیستم هشدار خروج از خطوط LDA
 • برخورداری از سیستم هوشمند ورورد بدون کلید و دکمه استارت و همچنین وجود قابلیت زدن استارت از راه دور
 • بهره مندی از سیستم کروز کنترل
 • امکان انتخاب شیوه رانندگی از میان سه حالت معمولی، اسپورت و اقتصادی (مصرف بهینه سوخت)
 • وجود سیستم کنترل اتوماتیک سرعت خودرو هنگام حرکت در مسیرهای پر شیب DAC
 • برخورداری از سیستم کنترل اتوماتیک سرعت هنگام حرکت در مسیرهای سر بالایی HAC
 • وجود سیستم های مکمل کراول کنترل و ام تی اس
 • مجهز به سنسور عقب و سنسور جلو برای پارک کردن خودرو
 • بهره مندی از دوربین عقب همراه با قابلیت نمایش در نمایشگر اصلی خودرو
 • امکان دید پانارومیک
 • وجود کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو در کنار کیسه هوای ایمنی جانبی برای سرنشینان ردیف جلو و عقب خودرو و همچنین برخورداری از کیسه هوای ایمنی زانویی برای سرنشینان ردیف جلوی خودرو در کنار کیسه هوای ایمنی پرده ای

سایر قابلیت ها و امکانات موجود در خودروی تویوتا لندکروز نیز موارد زیر را شامل می گردد.

 • برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر و قفل مرکزی
 • وجود سیستم تشخیص فشار باد لاستیک ها
 • بهره مندی از فرمان برقی تلسکوپی و قابل تنظیم که از روکش چرم برخوردار بوده و کلیدهای تنظیمات سیستم صوتی و کنترلرهای نمایشگر خودرو روی آن تعبیه شده است
 • امکان تنظیم برقی صندلی راننده و صندلی سرنشین جلو در 8 حالت مختلف
 • وجود حافظه در صندلی راننده و همچنین برخورداری از قابلیت سردکن در صندلی راننده و صندلی سرنشین جلو
 • بهره مندی از صندلی های تاشوی برقی در بخش عقب خودرو
 • برخورداری از تودوزی چرم
 • وجود آینه وسط الکتروکرومیک
 • مجهز به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم چهارگانه دما برای سرنشینان خودرو
 • وجود سنسور باران و بهره مند بودن برف پاک کن خودرو از تایمر
 • برخورداری خودرو از شیشه های برقی
 • مجهز به سان روف
 • بهره مندی از محفظه خنک کننده یا Cool Box
 • برخورداری از در برقی برای صندوق عقب خودرو

مشخصات ظاهری خودروی تویوتا لندکروز

نمای جلو

در نمای جلوی خودروی تویوتا لندکروز شاهد وجود جلو پنجره نسبتا پهن و ستبری هستیم که در تلفیق با چراغ های کنار دست خود به خوبی صلابت این خودرو را بازتاب می دهد. سپر پهن این خودرو و اجزای مربوط به آن هم تقریبا نیمی از فضای بخش جلوی Toyota Land Cruiser را به خود اختصاص داده اند. روی کاپوت این خودرو خطوط حجم دهنده کاملا واضحی دیده می گردد که در شکل دهی به چهره Toyota Land Cruiser تاثیر فراوانی داشته است. به طور کل اصلی ترین نمای این خودرو یعنی نمای جلوی آن به خوبی از قابلیت تاثیرگذاری بر مخاطب برخوردار خواهد بود.

نمای کناری

در نمای کناری خودروی تویوتا لندکروز خط حجم دهنده پهنی در بخش پایین بدنه آن مشاهده می گردد. خطی که توانسته است شکل ظاهری نمای کنار این خودرو را از حالت ساده و یکنواخت خارج سازد. مابقی اجزای این نما هم کم و بیش مانند موارد مشابه در سایر خودروهای شاسی بلند بزرگ جثه و تنومند طراحی شده است.

نمای عقب

نمای عقب خودروی تویوتا لندکروز هم مانند نمای جلوی آن از ظاهر نسبتا مدرنی بهره می برد و تا حدی از حالت کاملا کلاسیک برخی از خودروهای شاسی بلند مشابه فاصله دارد. این موضوع در عمل به نفع خودروی Toyota Land Cruiser تمام شده و بر جذابیت هر چه بیشتر نمای عقب آن افزوده است. سپر عقب این خودرو از تنومندی سپر جلوی آن برخوردار نیست و بخش عمده نمای عقب این محصول به در پشتی آن اختصاص یافته است. حتی بخش مهمی از پیکر چراغ های عقب خودروی Toyota Land Cruiser نیز روی در پشتی این خودرو قرار گرفته است. در مجموع هر سه نمای بیرونی خودروی Toyota Land Cruiser به لحاظ نوع و کیفیت طراحی نمره قبولی دریافت می کنند و این خودرو با وجود بهره بردن از جثه بزرگ، شکل ظاهری نسبتا مدرنی را به نمایش می گذارد.

نمای داخلی

در نمای داخلی خودروی تویوتا لندکروز هم می توان مانند نمای بیرونی آن دو ویژگی قدرت و صلابت را به صورت هم زمان مشاهده کرد. این موضوع بیش از هر چیز خود را در طراحی برخی از جزییات فضای کابین این خودرو از جمله هواکش ها نشان می دهد. هواکش های این خودرو به خصوص آنهایی که در دو طرف نمایشگر این خودرو قرار گرفته است کاملا بزرگ طراحی شده اند و این ویژگی در طراحی کنسول میانی این خودرو نیز به چشم می خورد. فارغ از کیفیت طراحی ظاهری کابین خودروی Toyota Land Cruiser این محصول فضای فراوانی را هم برای نشستن در اختیار سرنشینان خود قرار می دهد.

با نظر به این موضوع که خودروی شاسی بلند و حرفه ای شرکت تویوتا سه ردیف صندلی را برای نشستن سرنشینان خود فراهم کرده، این خودرو به یک وسیله نقلیه ایده آل برای رفتن به مسافرت های طولانی تبدیل شده است. با توجه به امکان تا شدن صندلی های ردیف عقب این خودرو، فضای موجود برای حمل بار نیز کاملا کافی به نظر می رسد. با تمام این اوصاف می توان ادعا کرد که در کنار مشخصات فنی ایده آل و امکانات بسیار مناسب، خودروی Toyota Land Cruiser از نظر ظاهر و میزان جادار بودن نیز عملکرد بسیار موفقی دارد.

قیمت خودروی تویوتا لندکروز

همان گونه که به آن اشاره شد اکنون مدتی است که دیگر شاهد ورود خودروی تویوتا لندکروز به ایران نیستیم. از همین رو دیگر نسخه های صفر کیلومتر این خودرو در بازار داخل یافت نمی گردد. با این حال همچنان می توان نمونه های کار کرده خودروی Toyota Land Cruiser را در بازار خودروی ایران جستجو کرد. این نمونه های دست دوم با توجه به کیفیت و سال ساخت خود با قیمت های متفاوتی به فروش می رسند. با این حال بیشتر آنها در حال حاضر یعنی در روزهای ابتدایی آذر ماه 1397 با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان خرید و فروش می شوند. در واقع کف قیمت نسخه های رایج خودروی Toyota Land Cruiser در بازار خودروهای دست دوم کشور این روزها حول و حوش رقم 950 میلیون تومان واقع شده است.

این در حالی است که دو سال قبل در همین زمان قیمت نسخه صفر کیلومتر و کار نکرده خودروی Toyota Land Cruiser حول و حوش رقم 500 میلیون تومان قرار داشت. به هر حال اگر قصد دارید یک خودروی بزرگ جثه چالاک را که علاوه بر وظایف معمولی از پس وظایف آفرود هم به خوبی بر می آید در اختیار داشته باشید، می توانید با اندکی جستجو در بازار خودروهای دست دوم نسخه ای تمیز از تویوتا لندکروز را بیابید. البته به شرط آن که بتوانید از پس قیمت گزاف این محصول بر بیایید. در پایان برای آشنایی بیشتر با این خودروی شاسی بلند شما را به مشاهده ویدیوی زیر دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1467

به "آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت های مهم این خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت های مهم این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید