گورباچف مذاکرات هسته ای جدید میان آمریکا و روسیه را خواهان شد

میخائیل گورباچف امروز (آدینه) در صبحت هایی هشدار داد: دنیا در حال کشیده شدن به سمت دوران خطرناک سیاست های نظامی سازی شده است و در ادامه از مسکو و واشنگتن خواست با یکدیگر وارد مذاکراتی بر سر کنترل تسلیحات هسته ای شوند.

گورباچف مذاکرات هسته ای جدید میان آمریکا و روسیه را خواهان شد

به گزارش خبرنگاران، به نوشته خبرگزاری رویترز، میخائیل گورباچف، آخرین رهبر جماهیر شوروی سابق کسی است که کوشش هایش در دهه 1980 در زمینه کنترل تسلیحات و اجرای اصلاحاتی با هدف رفتن به سمت دموکراسی به سرانجام جنگ سرد یاری کرد.

او اخیرا و در حالی که دو ماه از زمان لغو یک معاهده کنترل تسلیحات مهم امضا شده توسط خودش در سال 1987 می گذرد مصاحبه ای با روزنامه روسی ایزوستیا انجام داده و گفت: جریاناتی خطرناک وجود دارند که کاملا می توان آن ها را مشاهده کرد. من دو مورد آن ها را ذکر می کنم؛ یکی بی اعتنایی به قوانین بین المللی و دیگری روند نظامی ساختن سیاست های دنیای.

ماه اوت گذشته دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که رسما آمریکا را از معاهده موسوم به منع تسلیحات هسته ای میان برد با روسیه خارج نموده است. او دولت مسکو را مسئول نقض این معاهده دانست و پس از آن اقدام به آزمایش موشکی کرد که قبلا در این معاهده ممنوع اعلام شده بود.

آخرین معاهده کنترل تسلیحات هسته ای که میان روسیه و آمریکا باقی مانده به معاهده استارت جدید مشهور است که در سال 2021 منقضی می گردد.

گورباچف که در حال حاضر 88 سال سن دارد، اظهار کرد: لغو معاهده ممنوعیت سلاح های هسته ای میان برد لزوم مذاکرات روسیه و آمریکا را هر چه بیشتر افزایش می دهد.

با وجود آنکه گورباچف تأثیر مستقیمی بر سیاست های واشنگتن و مسکو در این روزها ندارد اما با توجه به نقشی که قبلا در ایجاد سازوکارهای کنترل تسلیحات دنیا داشته دارای تأثیر بر گروه هایی از سیاست گذاران است.

او خاطر نشان کرد: معین بود که این معاهده مهم ترین ستون ثبات راهبردی است. ما نیازمند مذاکرات هستیم تا از بین رفتن این معاهده سبب وخامت تهدید جنگ نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 10 آذر 1398 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 394

به "گورباچف مذاکرات هسته ای جدید میان آمریکا و روسیه را خواهان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گورباچف مذاکرات هسته ای جدید میان آمریکا و روسیه را خواهان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید