چرا چند ثانیه پس از مشاهده بعضی چیزها، آن ها را فراموش می کنیم؟

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک تحقیق نو نشان داده که این اتفاق فراموشی ویژگی (Attribute Amnesia) نام دارد؛ در واقع به یادآوردن چیزی که انتظار نداریم بعداً آن را به یاد داشته باشیم، سخت می گردد.

چرا چند ثانیه پس از مشاهده بعضی چیزها، آن ها را فراموش می کنیم؟

به عبارت دیگر، این اتفاق نشان می دهد که حافظه انسان بیش از چیزی که فکرش را می کنیم، دارای اختیار گزینش است.

یکی از محققان این تحقیق به نام Brad Wyble در این رابطه می گوید: به نظر می رسد حافظه کمی شبیه دوربین فیلم برداری است. اگر دکمه ضبط را نزنید، آنچه لنز می بیند را ثبت نمی نماید. با این حال، اگر شما دکمه ضبط را بزنید، در این مورد شما می دانید که چه چیزی از شما سؤال خواهد شد و باید چه چیزی را به یاد آورید، در این صورت اطلاعات ذخیره می گردد.

در این تحقیق که در نشریه Psychology Science منتشر شد، محققان 100 دانشجوی کالج را به چند گروه تقسیم کردند. هر گروه در یک آزمایش شرکت داشت که از همین اصل کلی پیروی می کرد. 3 حرف و 1 عدد داخل یک مربع به این افراد نشان داده شد و از آن ها خواسته شد تا به یاد بسپارند که در هر گوشه، کدام علامت واقع شده است. حروف به تدریج ناپدید شدند و دانشجویان بایستی مکان هر حرف را به یاد می آوردند.

محققان دریافتند که این آزمایش سخت نبوده و دانشجویان کاملاً درست به یاد آوردند.

بعد دانشجویان در شرایطی که انتظارش را نداشتند، قرار داده شدند و از آن ها سؤالی پرسیده شد که از قبل نمی دانستند قرار است سؤال گردد. محققان 4 علامت روی صفحه نمایش به دانشجویان نشان دادند و بعد از آن ها پرسیدند کدام علامت ها قبلاً در صفحه نمایش داده شده بود.

اندازه موفقیت دانشجویان بسیار کمتر بود و تنها حدود 25 درصد آن ها توانستند علامت موردنظر را درست به یاد آورند.

یکی دیگر از محققان می گوید: اطلاعاتی که ما در سؤال غیرمنتظره پرسیدیم، مهم بود؛ زیرا از آن ها خواسته بودیم تا از این اطلاعات استفاده نمایند. این سؤال با آزمایشی که قبلاً اجرا شده بود، ارتباط داشت.

وی اضافه نمود: نتایج تعجب آور بود؛ زیرا نظریه های قدیمی در خصوص توجه ادعا می نمایند زمانی که اطلاعات خاصی مورد توجه قرار بگیرد، این اطلاعات در حافظه ذخیره می گردد و در نتیجه شرکت نمایندگان در تحقیق باید در آزمایش غیرمنتظره حافظه بهتر عمل می کردند.

زمانی که محققان در مرحله بعد دوباره این سؤال غیرمنتظره را پرسیدند، اندازه موفقیت دانشجویان افزایش یافت. محققان اظهار داشتند این افزایش به این علت است که دانشجویان احتمال می دادند که این سؤال از آن ها پرسیده گردد و در نتیجه سعی کردند تا این اطلاعات خاص را به یاد بسپارند.

اگرچه تمام این نکات، مدرکی است که نشان می دهد حافظه انسان دچار نقص است، محققان تأکید داشتند که در واقع این موضوع نکته مثبتی محسوب می گردد؛ زیرا مغز اطلاعاتی را که فکر می نماید اهمیت ندارند، نگه نمی دارد.

منبع: فوت و فن
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1973

به "چرا چند ثانیه پس از مشاهده بعضی چیزها، آن ها را فراموش می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چند ثانیه پس از مشاهده بعضی چیزها، آن ها را فراموش می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید