چرایی افزایش صدور مجوزهای زیست محیطی به واحدهای صنعتی استان تهران

معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به افزایش صدور مجوز از سوی اداره محیط زیست استان تهران برای واحدهای صنعتی و فراوریی گفت: در شرایطی که کشور تحریم است فراوری ملی و ایجاد اشتغال وظیفه ملی است و هنگامی که مقررات و ضوابط این حق را به فراوریکننده و واحدهای فراوریی می دهند، به عنوان نماینده محیط زیست نمی توانیم مخالفت کنیم.

چرایی افزایش صدور مجوزهای زیست محیطی به واحدهای صنعتی استان تهران

به گزارش خبرنگاران، روز گذشته (27 آبان) مهرداد کتال محسنی - معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران - اظهار نموده بود که در شش ماهه اول سال 97 تعداد 1018 استعلام محیط زیستی به این اداره کل واصل شده که از این بین با 715 مورد موافقت، 278 مورد مخالفت و 25 استعلام نیز کماکان در دست آنالیز است، همچنین متوسط تعداد مخالفت ها در سال های 96 تا اواخر مهر 97 از 41 درصد چهارساله گذشته به 27 درصد تقلیل و تعداد موافقت ها از 59 درصد به 73 درصد افزایش پیدا نموده است. در همین دوره زمانی به طور متوسط در سطح کشور پاسخ 17 درصد استعلام های واصله به ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها مخالفت و 83 درصد موافقت بوده است.

وی در گفت و گو با خبرنگاران درباره جزییات واحدهای صنعتی و فراوریی که در استان تهران مجوز گرفته و درباه چرایی افزایش مجوزها شرح داد: پروژه هایی که مجوز گرفته اند، پروژه های صنعتی، فراوریی و خدماتی هستند. بر اساس قانون هوای پاک ضوابط جدیدی برای فعالیت های صنعتی و خدماتی ابلاغ شده است و بر همین اساس واحدهای بیشتری نسبت به قبل مجوز گرفته اند حتی برخی واحدهایی که در گذشته موفق به دریافت مجوز نشده بودند بر اساس ضوابط جدید و برخی اصلاحات توانستند مجوز بگیرند.

کتال محسنی ادامه داد: طی چند وقت اخیر نشست هایی با نمایندگان وزارت صنایع و معادن، جهاد کشاورزی، وزارت اقتصاد و دارایی و... داشتیم. مجموعه این نشست ها سبب روشنگری و حل مسائل واحدهایی شد که به مجوز احتیاج داشتند همچنین ضوابط استقرار شامل شهرک های صنعتی که قبل از سال 72 ایجاد شده اند، نمی گردد بنابراین مشکل این واحدها در رابطه با ضوابط استقرار حل شد و توانستند مجوزهای لازم را برای ادامه فعالیت دریافت نمایند.

معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه اداره محیط زیست استان تهران با سازمان حفاظت محیط زیست روی ضوابط جدید استقرار مشارکت داشت، توضیح داد: در نشستی که صاحبان صنایع با استاندار داشتند به طور مستقیم مسائل خود را بیان کردند و به این نتیجه رسیدیم که با رعایت استاندارها از صنایع حمایت کنیم. مجموع این عوامل سبب شد که مخالفت ها از 41 درصد به 27 درصد کاهش پیدا کند.

وی با بیان اینکه مجوزهای داده های شده غالبا برای بارگذاری های جدیدی نیست، اظهار کرد: این مجوزها بیشتر برای واحدهایی است که از قبل فعالیت، پروانه بهره برداری و گواهی صنعتی داشتند و برای جابه جایی یا افزایش ظرفیت و جایگزینی فراوری مجوز می خواستند.

معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه محیط زیست طبق مقررات و ضوابط برای ایجاد اشتغال و فراوری همکاری می نماید، گفت: در شرایطی که کشور تحریم است فراوری ملی و ایجاد اشتغال وظیفه ملی است. نباید محیط زیست را در خلاء نگه داریم. محیط زیست همراه با توسعه است و اگر توسعه نباشد احتیاجهای مردم تامین نمی گردد.

کتال محسنی ادامه داد: ما محیط زیستی ها گاهی فکر می کنیم که اگر سختگیری روی پروژه های توسعه بیشتر باشد خدمت بیشتری نموده ایم ولی در واقع هر چه منطقی تر و متعادل تر برخورد کنیم خدمت بهتری نموده ایم.

وی با بیان اینکه ما سختگیری های جدی روی فواصل واحدهای صنعتی یا واحدهای دامداری از مناطق مسکونی داریم، توضیح داد: در اروپا نیز همین واحدهای صنعتی و دامداری فعالیت می نمایند ولی آن ها روی مکانیزم های دیگری مانند سختگیرانه کردن استاندارها آلودگی ها، بهبود تکنولوژی و افزایش مالیات کار و مقرر می نمایند که اگر یک واحد صنعتی می خواهد در نزدیک مناطق مسکونی فعالیت کند باید استاندارهای بیشتری را رعایت کند و مالیات بیشتری بدهد بنابراین فراورینماینده ترجیح می دهد مناطق دیگری را برای فعالیت انتخاب کند، بنابراین سیاست های ما درباره رابطه محیط زیست و صنعت و فراوری اهمیت زیادی دارد و باید با نگاه و روش های دیگری محیط زیست را حفظ کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرایی افزایش صدور مجوزهای زیست محیطی به واحدهای صنعتی استان تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی افزایش صدور مجوزهای زیست محیطی به واحدهای صنعتی استان تهران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید