واکسن کرونا مسئله ای در باروری ایجاد نمی کند، مصرف مکمل ها با واکسن تداخل ندارد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران/خراسان رضوی یک متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه صحبت های غیرعلمی در مورد اینکه واکسن کرونا موجب بروز نازایی ناهنجار و... می گردد، وجود دارد، گفت: براساس مطالعات واکسن کرونا مسئله ای روی باروری افراد نداشته و از این بابت جای نگرانی وجود ندارد.

واکسن کرونا مسئله ای در باروری ایجاد نمی کند، مصرف مکمل ها با واکسن تداخل ندارد

فاطمه تارا در نشست خبری واکسیناسیون کرونا در مادران باردار که امروز در مرکز بهداشت شماره 2 مشهد برگزار گردید، اظهار کرد: در حال حاضر عده ای از افراد دغدغه استفاده از واکسن دارند و احتمال می دهند که ممکن است عوارض واکسن بعدا تعیین گردد. در پاسخ به این دیدگاه باید گفت شاید سال گذشته نمی توانستیم به راحتی در این خصوص صحبت کنیم اما در حال حاضر به مقدار کافی شواهد در این زمینه وجود دارد و می توان با قطعیت بیان نمود واکسیناسیون شدت بیماری، مقدار بستری و مخصوصا بستری در ICU و بعلاوه مقدار مرگ ومیر را کاهش می دهد.

وی ادامه داد: اگر خانم بارداری به کرونا مبتلا گردد، خطر بروز تمام عوارض در او بیش از افراد عادی است. شاهد این مدعا هم بستری های مکرر و بروز عوارض جدی کرونا در خانم های باردار و متاسفانه مرگ ومیر آن ها به دلیل ابتلا به کروناست. در واقع مرگ ومیر مادران باردار بعد از کرونا افزایش تعیینی پیدا نموده که این موضوعی ناراحت کننده است.

این متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه مطالعات نشان داده واکسیناسیون عوارض جدی برای مادران باردار نداشته، گفت: در مطالعات مربوط به واکسیناسیون ابتدا خانم های باردار را وارد مطالعات نکردند اما هنگامی که ایمن بودن واکسن تعیین شد، اجازه داده شد این واکسن ها در خانم های باردار هم استفاده گردد. در حال حاضر واکسنی که در جامعه ما برای خانم های باردار توصیه می گردد، سینوفارم است که واکسن غیرفعال شده ویروس است.

تارا اسم کرد: بهتر است واکسن کرونا مثل سایر واکسن ها در سه ماه اول بارداری که سلول های جنینی در حال شکل گرفتن است، استفاده نگردد. بعد از ماه سوم بارداری تا یک هفته مانده به زایمان تزریق واکسن کرونا ایرادی ندارد. نیمه های بارداری شاید برترین زمان برای تزریق واکسن باشد که در این صورت فرصت کافی برای تزریق دوز دوم هم وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه خانم باردار برای واکسن کرونا نباید هیچ علائم مشکوکی داشته باشند، گفت: اگر افراد در روزهای نزدیک به تزریق واکسن علائمی مانند تب، سرفه و.. . داشته اند، حتما این موضوع را به همکاران ما اطلاع دهند. قبل از تزریق واکسن احتیاج به تست کرونا نیست اما اگر با کسی با بیمار کرونایی در تماس بوده یا علامتی داشته یا اگر مادر بارداری بیماری خاص دارد و یا داروی خاصی مصرف می نماید، حتما باید این موارد را به همکاران ما اطلاع دهد.

این متخصص زنان و زایمان اسم کرد: بین تزریق واکسن های مورد احتیاج خانم های باردار با واکسن کرونا حتما باید 2 هفته فاصله باشد. افرادی که تحت درمان با داروهای ضدانعقاد هستند هم باید موضوع را به کادر درمان اطلاع دهند تا واکسیناسیون آن ها به صورت عمقی انجام گردد.

تارا با بیان اینکه واکسن ایمنی قطعی ایجاد نمی نماید و تنها آنتی بادی ها را افزایش می دهد تا اگر افراد به کرونا مبتلا شدند، بیماری آنان خفیف باشد، اظهار کرد: علائم ایجاد شده بعد از تزریق واکسن نباید باعث نگرانی گردد اما اگر علائم شدید بود یا بیش از سه رو زطول کشید باید به پزشک مراجعه کرد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر که در انتهای دوره پیک پنجم قرار داریم، برترین زمان برای تزریق واکسن است، توضیح داد: اگر افراد در زمان پیک کرونا واکسن بزنند ممکن است با افراد بیمار مواجهه داشته باشند یا در مرحله ناقلی بی علامت باشند. اگر در این زمان واکسن تزریق گردد، ممکن است عوارض شدید و خطرناکی در افراد مشاهده گردد اما بین 2 پیک احتمال این خطر پایین است.

این متخصص زنان و زایمان اسم کرد: 2 دوز واکسن باید با فاصله چهار هفته تزریق گردد. اگر فردی واکسن زد و متوجه شد باردار است، بهتر است دوز بعدی را بعد از سه ماهگی تزریق کند. اگر فاصله بین دریافت 2 دوز زیاد شد، واکسیناسیون می تواند مجددا و با فاصله یک ماه انجام گردد اما دوز دوم نباید در هفته های اول بارداری نباید تزریق گردد؛ اگرچه مطالعات نشان داده مثل سایر ویروس های غیرفعال شده همانند سرخچه و... در تزریق های اشتباهی واکسن کرونا عوارض در نوزادان متولد شده افزایش نداشته است.

وی گفت: ابتلا به کرونا در خانم های باردار ممکن است عوارض مستقیمی روی جنین ایجاد کند؛ یعنی اگر خانم بارداری دچار کرونا گردد، احتمال سقط، مرگ ومیر جنین داخل رحم، زایمان زودرس و... در او بیشتر است.

این متخصص زنان و زایمان یادآور شد: بانوان حدود 10 روز تا 2 هفته بعد زایمان و پس از مشاهده عوارض شایع زایمان می توانند برای واکسیناسیون اقدام کند. در حال حاضر حداقل سن واکسن خانم های باردار 18 سال است. فقط به واکسن فایزر برای افراد 12 سال اجازه تزریق داده شده است.

تارا اظهار کرد: مصرف واکسن با هیچ کدام از مکمل هایی که در دوران بارداری به صورت معمول استفاده می گردد، همانند آهن، ویتامین دی، کلسیم و... تداخل ندارد.

وی توضیح داد: اگر خانم بارداری مبتلا به کرونا شده و می خواهد واکسن تزریق کند، باید فاصله چهار تا 6 هفته از بهبودی او گذشته باشد؛ به خصوص اگر بیماری وی شدید بوده باشد اما اگر بیماری او خفیف بوده، چهار هفته فاصله برای واکسیناسیون کفایت می نماید. باید توجه داشت واکسن در دوران شیردهی از شیر مادر عبور نمی نماید و مسئله ای برای بچه ایجاد نمی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1663

به "واکسن کرونا مسئله ای در باروری ایجاد نمی کند، مصرف مکمل ها با واکسن تداخل ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا مسئله ای در باروری ایجاد نمی کند، مصرف مکمل ها با واکسن تداخل ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید