معرفی بهترین کشورهای 2021 از نظر تاریخ و تاثیرگذاری فرهنگی

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، بعضی از این مشخصات و ویژگی ها مانند عادات اجتماعی، ساده زیستی، فرهنگ غذایی و نوع پوشش ملاکی برای مقایسه و ارجحیت دادن یک کشور (در اینجا به عنوان یک اجتماع عظیم)، نسبت به دیگر کشورها است. اما یکی از زیبایی های فرهنگ، قدرت انتقال و تاثیر گذاری بر فرهنگ کشورهای دیگر است که موضوع بحث این مطلب ماست و در ادامه، درباره آن بیشتر صحبت می کنیم. همچنین در کنار تاثیرات فرهنگی به دلیل ارتباطات نزدیک میان تاریخ و فرهنگ به شاخصه تاریخ و میراث نیز می پردازیم.

معرفی بهترین کشورهای 2021 از نظر تاریخ و تاثیرگذاری فرهنگی

چه شاخه هایی سبب می گردد فرهنگ یک کشور تاثیر گذار باشد؟

پویایی، یکی از خصلت های جامعه است و تاثیرپذیری از فرهنگ های جوامع دیگر، امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. در این راستا usnews با معین 8 شاخصه مرتبط با تاثیرپذیری از فرهنگ و استفاده از یک جامعه آماری 17.000 نفری، محبوب ترین و به نوعی برترین کشورهای سال 2021 را معین کرد.

در مطلب بهترین کشورهای سال 2021 به طور اجمالی به معرفی برترین کشورهای هر شاخصه پرداختیم و درباره چگونگی برگزاری این تحقیق و میزان موثق بودن، توضیحات لازم را ارائه دادیم که جهت یادآوری یا آشنایی می توانید به آن مطلب مراجعه کنید.

پیش از معرفی کشورها، نگاهی به 8 شاخصه ای می اندازیم که در این آمار امتیاز تاثیرات فرهنگی یک کشور را معین نموده اند. شاخصه هایی که عبارتند از: 1. به روز بودن 2.اعتبار یا شخصیت کشور، 3.ترند و دیده شدن، 4. داشتن برندهای مصرفی مطرح، 5.داشتن فرهنگ تاثیرگذار، 6. مد و فشن، 7.خوشحالی و 8.سرگرمی هایی که از نظر فرهنگی رواج چشم گیری داشته اند.

10 کشور برتر از نظر تاثیرات فرهنگی در دنیا

ایتالیا

فرانسه

ایالات متحده آمریکا

انگلیس

ژاپن

اسپانیا

کره جنوبی

سوئیس

آلمان

سوئد

آیا ایتالیا تاثیرگذارترین فرهنگ را دارد؟

سال 2021 نخستین باری نیست که ایتالیا به عنوان یکی از تاثیرگذارترین کشورهای دنیا از نظر فرهنگی انتخاب می گردد. در واقعا با نگاهی دقیق تر به شاخصه های به کار گرفته شده، متوجه می شویم حضور ایتالیا در این فهرست یک امر طبیعی است.

پیشرو بودن در عرصه مد و داشتن برند های مطرح در این زمینه بر کسی پوشیده نیست. یا همینطور غذاهای ایتالیایی، امروزه در سطح بین المللی کمتر هتل یا رستورانی می توان دید که در منوی غذاهای آن اسمی از غذاهای ایتالیی برده نشده باشد. این قضیه برای معماری، سینما، موسیقی، سایر عرصه های هنر نیز دیده می گردد. در سال 2020 نیز ایتالیا به عنوان تاثیر گذارترین کشور دنیا از لحاظ فرهنگی برگزیده شده بود.

بهترین کشورها از نظر میراث و تاریخ

باتوجه به ارتباط نزدیک تاریخ و فرهنگ، در ادامه به شاخصه های مرتبط با میراث و تاریخ می پردازیم و 10 کشور نخست را در این زمینه معرفی می کنیم. برای معین کردن بهترین کشور از لحاظ میراث و تاریخ همانند اثرگذاری فرهنگی از شرایط و جامعه آماری یکسانی استفاده شده. تاریخ و اثر گذاری فرهنگی، دو شاخصه اصلی (از میان ده شاخصه) در معین کردن بهترین کشورهای دنیا در 2021 به شمار می رفتند که هر کدام به ترتیب 1.93 و 10.45 درصد از مجموع امتیازات را شامل می شدند.

چه شاخصه هایی یک کشور را از نظر میراث و تاریخی برتر می سازد؟

5 زیرشاخصه برای معین کردن قدرت تاریخ و میراث یک کشور در نظر گرفته شدند که عبارت بودند از: 1. در دسترس بودن اماکن فرهنگی (به ویژه معلولین)، 2.داشتن تاریخ غنی، 3. داشتن غذاهای عالی. 4. فراوانی جاذبه های فرهنگی 5. فراوانی جاذبه های جغرافیایی.

در گذشته تاریخ یک کشور هویت آن کشور به حساب می آمد اما به دلیل اهمیت پیدا کردن فاکتورهای متعدد دیگری که تاثیر مستقیم تری در زندگی روزمره ها انسان ها دارند، این شاخصه کمی رنگ باخته است. همانطور که اشاره شد، شاخصه میراث و تاریخ یک کشور کمتر از دو درصد در معین کردن بهترین کشورهای دنیا تاثیر داشتند. برای مثال کانادا که در سال 2021 به عنوان بهترین کشور دنیا شناخته شد در زیر شاخصه داشتن تاریخ غنی تنها 0.6 امتیاز کسب کرد.

10 کشور برتر سال 2021 از نظر میراث و تاریخ

اسپانیا

ایتالیا

یونان

فرانسه

مکزیک

هند

تایلند

مصر

ترکیه

ژاپن

ضعیف ترین کشورهای از نظر تاثیرگذاری فرهنگی و تاریخ

این آمار از میان 78 کشور مختلف گردآوری شده و کشورهای مختلفی مانند ایران در هیچ شاخصه ای مورد آنالیز قرار نگرفتند، اما بر اساس آنالیز ها، کشورهای قزاقستان، قطر و عمان ضعیف ترین آمار را از نظر تاریخ و میراث کسب نموده اند و در شاخصه تاثیرپذیری از فرهنگ، کشورهای لیتوانی، لتونی و قزاقستان نیز در سه صندلی آخر قرار گرفتند.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1480

به "معرفی بهترین کشورهای 2021 از نظر تاریخ و تاثیرگذاری فرهنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بهترین کشورهای 2021 از نظر تاریخ و تاثیرگذاری فرهنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید