ظریف خطاب به هیأت های افغانستانی در تهران: هر چه زودتر جنگ را انتها دهید

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خطاب به هیأت های افغانستانی در تهران گفت: هر چه زودتر جنگ را پایان دهید و برای مردم افغانستان فرصت توسعه فراهم آورید.

ظریف خطاب به هیأت های افغانستانی در تهران: هر چه زودتر جنگ را انتها دهید

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) طی سخنانی در نشست پایانی گفت وگوهای بین الافغانی تهران که در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد، با تشکر از هر دو هیأت که در این گفت وگوها صلح و راحتی و آسودگی مردم افغانستان را اولویت گفت وگوهای خود قرار دادند، گفت: شجاعت در صلح مهمتر از شجاعت در جنگ است، زیرا برای صلح باید ایثار و گذشت داشت و از خواسته های حداکثری چشم پوشید و به خواسته های طرف دیگر توجه کرد، خصوصا در این گفت وگوها که طرف دیگری وجود ندارد و هر دو طرف برادران هم و در جستجوی صلح و آرامش برای ملت افغانستان هستند.

هر چه زودتر جنگ را در افغانستان پایان دهید

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اضافه نمود: ملتی که 40 سال است در رنج و زحمت است حق دارد که مخالف جنگ باشد. آن چه از شما می خواهم این است که از این فرصت استفاده کنید و هر چه زودتر جنگ را در افغانستان پایان دهید و برای مردم افغانستان فرصت توسعه فراهم آورید.

ظریف تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه آماده است تا به هر صورت که مایل باشید ادامه گفت وگوهای شما را تسهیل کند.

گفتنی است در نشست پایانی گفت وگوها قبل از سخنرانی وزیر خارجه، یونس قانونی به نمایندگی از هیأت جمهوریت و عباس استانکزی به نمایندگی از هیأت طالبان نظرات خود را درباره نشست تهران بیان و در اظهارات خود از جمع بندی طرف مقابل از گفت وگوهای صلح حمایت کردند.

گفتنی است، طرفین شرکت کننده در نشست بین الافغانی صلح که روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17 تیرماه 1400 در تهران برگزار شد، بیانیه ای شامل 6 بند صادر کردند. (اینجا بخوانید)

نشست گفت وگوهای بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت های عالی جمهوریت و هیأت عالی سیاسی طالبان صبح دیروز (چهارشنبه) 16 تیرماه جاری به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در محل وزارت امور خارجه در تهران افتتاح شد و امروز هم در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ادامه یافت.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی در مراسم افتتاحیه نشست مذکور ضمن اعلام آمادگی ایران برای کمک به فرایند گفت وگوها بین جناح های افغانستان به منظور حل و فصل بحران های جاری در این کشور، بر تعهد جمهوری اسلامی برای کمک به توسعه همه جانبه افغانستان پس از برقراری صلح تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران دیشب هم در توئیتی درباره این گفت وگوها بار دیگر گفت که ایران در کنار برادران افغانستانی خود می ایستد.

به گزارش فارس، جمهوری اسلامی ایران که در سال های گذشته با حمایت های مادی و معنوی و پذیرایی از مهاجران افغانستانی، برادری خود را به همسایه شرقی ثابت کرده، این روزها هم با نگرانی تحولات این کشور را دنبال کرده و در راستای برقراری صلح و آرامش در افغانستان در تلاش است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1590

به "ظریف خطاب به هیأت های افغانستانی در تهران: هر چه زودتر جنگ را انتها دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف خطاب به هیأت های افغانستانی در تهران: هر چه زودتر جنگ را انتها دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید