طالبان با مترجم های نادمکاری ندارد!

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، ایسنا نوشت:گروه طالبان امروز دوشنبه در بیانیه ای گفت، افغان هایی که در گذشته با نیروهای خارجی همکاری داشتند اگر ابراز ندامت و پشیمانی نمایند، دیگر دلیلی ندارد بابت خروج نیروهای بین المللی نگران باشند.

طالبان با مترجم های نادمکاری ندارد!

به نقل از خبرگزاری فرانسه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاریخ یازده سپتامبر را به عنوان ضرب الاجل انتها دادن به مداخله نظامی 20 ساله واشنگتن در کشور جنگ زده افغانستان معین نموده و از آن موقع، نیروهای آمریکایی و ناتو در حال خروج از این کشور هستند.

بسیاری از مترجمان افغان که با نیروهای خارجی در کشورشان همکاری داشتند، یا به خواست خود از افغانستان خارج شدند یا کارفرمایان سابقشان آنها را جابجا نموده اند چون این نگرانی وجود دارد که آنها در معرض حملات تلافی جویانه شبه نظامیان قرار بگیرند.

گروه طالبان در بیانیه ای گفت: آنها از طرف ما در معرض هیچ خطری قرار نخواهند گرفت. امارت اسلامی می خواهد به همه افراد فوق اطلاع دهد که باید نسبت به اقدامات گذشته خود ابراز پشیمانی نمایند و نباید در آینده به چنین فعالیتهایی بپردازند که خیانت علیه اسلام و کشور باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: این افغان ها در گذشته که با نیروهای خارجی همکاری داشتند، به چشم دشمن دیده میشدند. اما هنگامی که آنها صفوف دشمن را ترک نمایند و تصمیم بگیرند که به عنوان یک افغان عادی در وطن خود زندگی نمایند، با هیچ مسئله ای روبرو نخواهند شد و بنابراین نباید ترس داشته باشند.

در دو دهه گذشته، ده ها مترجم افغان هدف حملات طالبان قرار گرفته و کشته و شکنجه شده اند. در هفته های اخیر، بسیاری از این افغان ها با برپایی اعتراضاتی در کابل، از نیروهای خارجی و سفارتخانه هایی که با آنها همکاری داشته اند، خواستند تا آنها را به خارج از افغانستان انتقال دهند.

امید محمودی که بین سالهای 2018 تا 2020 با نیروهای آمریکایی به عنوان مترجم همکاری داشته است، به خبرگزاری فرانسه گفت: آنها رد ما را میگیرند. طالبان ما را عفو نمیکند. آنها ما را میکشند و گردنمان را میزنند.

مترجم دیگری که 10 سال با سفارت آمریکا همکاری داشته، میگوید که بدون خارج شدن از افغانستان نمیتواند مدت زیادی از دست طالبان فرار کند. او که از بیان نام کاملش هراس داشت، گفت: بابت کار کردن برای آمریکا پشیمانم. این بزرگترین خطای زندگی من بود. عمو و عموزاده های خودم، مرا عامل آمریکا صدا میزنند.

آمریکا، انگلیس و بعضی از دیگر کشورها گفته اند که به جابجایی این مترجمان و دیگر کارکنان افغان که برایشان کار مینموده اند، سرعت می بخشند اما این فرایند سال هاست به طول انجامیده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1536

به "طالبان با مترجم های نادمکاری ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان با مترجم های نادمکاری ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید