خشک سالی های پی درپی سبب تغییرات توزیع مکانی بارندگی می گردد

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، خبرنگاران/لرستان یک عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، منابع طبیعی و کشاورزی لرستان گفت: خشک سالی های پی درپی سبب تغییرات جدی در توزیع مکانی بارندگی می گردد.

خشک سالی های پی درپی سبب تغییرات توزیع مکانی بارندگی می گردد

رضا چمن پیرا در گفت وگو با عاشقان علم الکترونیک اظهار کرد: برنامه ریزی برای خشک سالی با نگرش مدیریت ریسک، شامل شناسایی یک سری از اهداف و استراتژی های مؤثر و کارآمـد به منظور آمادگی، پاسخ و احیای اثرات خشک سالی با توسعه پلانی که به اجرای استراتژی های پردازد، است.

وی ادامه داد: برنامـه ریـزی خشک سالی این فرصت را در اختیار تصمیم گیران قرار می دهد تا با شناخت صحیح از بخش های آسـیب پـذیر نسـبت بـه خشک سالی پـیش از رخـداد بحران به مدیریت این بخش ها بپردازند.

چمن پیرا افزود: هر چند وقوع خشک سالی جزء معمولی از اقلیم هر منطقه به شمار می آید، اما مدیریت آن پیشرفت اندکی در بیشتر مناطق جهان داشته است به گونه ای که تا به امروز واکنش هنگـام روبرو بـا پدیده خشک سالی عمدتاً سنتی بوده و تا حد زیادی به مدیریت بحران توجه شده است.

این عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات، منابع طبیعی و کشاورزی لرستان یادآور شد: در مقابل آن مدیریت ریسک خشک سالی مجموعه اقداماتی است که قبل از وقوع خشک سالی اجرا شده و عملاً غافلگیری را بـه حداقل ممکن می رساند.

وی گفت: بیشتر دولت ها اکنون به بی اعتبار شدن مدیریت بحران پی برده اند و در کوشش اند تا اطلاعـات بیشـتری درزمینهٔ روش هـای صـحیح مـدیریت ریسک کسب نمایند تا از این طریق، صدمات وارد بر جامعه ناشی از خشک سالی را کاهش داده و اثرات مربوط به خشک سالی هایآینده را نیز به حداقل برسانند.

چمن پیرا گفت: خشک سالی هااساساً در اثر کمبود بارندگی حاصل می شوند، اما وقوع خشک سالی های پی درپی می تواند سبب تغییرات جدی در شـدت، مدت و توزیع مکانی بارندگی گردد.

او افزود: با وقوع خشک سالی های پی درپی و کاهش آبـدهی رودخانـه هـا، چـاه هـا وچشمه و ناکافی بودن مخازن ذخیره سازی رواناب کاهش شدید آب قابل دسترس و افزایش تنش آبی را شاهد خواهیم بود.

وی گفت: این موضوع نشان دهنده آسیب پذیری استان لرستان در برابر خشک سالی و بحـران آب اسـت. فقـدان برنامـه ریـزی و مدیریت راهبردی خشک سالی و تأخیر در تصمیم گیری ها موجب افزایش هزینه های خسارت خشک سالی مـی گردد.

چمن پیرا اظهار کرد: به منظور مـدیریت بهینه بهره برداری از منابع آب و کاهش اثرات منفی خشک سالی، باید داده های بلندمدت مناطقی که در معرض خطر خشک سالی هستند، پایش و ارزیابی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 781

به "خشک سالی های پی درپی سبب تغییرات توزیع مکانی بارندگی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشک سالی های پی درپی سبب تغییرات توزیع مکانی بارندگی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید