تست های پی سی آر کرونای دلتا را تشخیص نمی دهند

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، یک متخصص بیماری عفونی گفت: تست های تشخیصی که در کشور موجود است، قابلیت تشخیص کرونای دلتا را ندارد.

تست های پی سی آر کرونای دلتا را تشخیص نمی دهند

جمال میرزایی، متخصص بیماری های عفونی و فلوشیپ فوق تخصص نقص ایمنی، سرطان و پیوند اظهار کرد: در حال حاضر به طور کلی دو نوع تست برای تشخیص کرونا وجود دارد یکی تست های سرولوژی و دیگری تست های PCR.

او اضافه نمود: برای تشخیص اولیه کووید در مواردی که شک به تشخیص داشته باشیم از تست PCR استفاده می گردد اما استفاده از این تست همواره رایج نیست. برای مثال در یک خانواده وقتی یک نفر PCR مثبت می گردد، مورد قطعی به تعداد می آید در نهایت سایر اعضای خانواده دچار علائم مشابه می شوند و دیگر لزومی به انجام تست PCR برای سایر اعضای خانواده نیست، زیرا کاملا واضح است که سایر افراد هم به کووید مبتلا شده اند.

میرزایی ادامه داد: نقطه ضعف تست PCR، فاصله از زمان آغاز بیماری است، زیرا می تواند در روز های اول بیماری، منفی کاذب نشان دهد. نقطه ضعف دوم هم در روز های آخر بیماری به وجود می آید که نتیجه را مثبت کاذب نشان می دهد و مواردی بوده که بیماران مراجعه کردند و اظهار کردند که چند هفته قبل به کرونا مبتلا شده اند و با وجود مصرف دارو و طی کردن دوره بیماری در قرنطینه همچنان تستشان مثبت است و تشخیص ما این است که تست، مثبت کاذب است.

او بیان نمود: نکته قابل توجه دیگر اینکه در بسیاری از موارد احتیاج به انجام تست نیست. متاسفانه بیماران زیادی مراجعه می نمایند و برای چک کردن بهبودشان درخواست انجام PCR دارند و ما به این افراد می گوییم همین که مدت زمان قرنطینگی و دوره دو هفته ای بیماری به خاتمه برسد، به معنی اتمام دوره ابتلا به کروناست و دیگر احتیاجی به انجام تست PCR نیست.

میرزایی گفت: دسته دوم تست های تشخیصی کرونا، تست های سرولوژی نام دارند. این تست ها، آنتی بادی و یا پادتنی که علیه ویروس در بدن ساخته می گردد را آنالیز می نماید. معمولاً بعد از اینکه بیمار به کرونا مبتلا و بهبودی حاصل می گردد این آنتی بادی ها به تدریج در بدن ظاهر می شوند و به تدریج ایمنی پایدار را در بدن ایجاد می نماید.

این متخصص بیماری های عفونی تاکید نمود: احتیاجی به انجام تست های آنتی بادی برای چکاپ ایمنی و بهبودی نیست، زیرا اولاً زمان بروز آنتی بادی در بدن افراد مختلف فرق دارد و دوم اینکه مثبت شدن این تست ها ممکن است منجر به ایجاد اضطراب در افراد گردد.

او ادامه داد: به طور کلی تست های آزمایشگاهی کووید 19 در این دو نوع ارائه می شوند و مابقی تست ها، ضروری نیستند. بعلاوه این تست ها هم در موارد خاص برای بیماران تجویز می شوند.

میرزایی در خصوص تشخیص جهش دلتا به وسیله این گونه تست ها گفت: تست هایی که به صورت روتین در کشور وجود دارد قابلیت تشخیص کرونای دلتا را ندارد و برای تفاوت قائل شدن بین جهش دلتا با سایر جهش ها به تست های تشخیصی خاصی احتیاج است که بسیار هزینه بر هستند و در همه جا هم انجام نمی شوند و در حد کار های تحقیقاتی و دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد.

میرزایی گفت: در حال حاضر سویه قالب کشور ما دلتاست و 90 درصد مراجعه نمایندگان به ویروس دلتا مبتلا شده اند و احتیاجی نیست که افراد بدانند به کدام جهش مبتلا شده اند، زیرا فرایند درمانی تمام جهش ها تقریباً مشترک است و علائم بالینی هم تقریباً یکسان هستند.

این متخصص بیماری های عفونی بیان نمود: شیوه اعلام جوامع برای سویه قالب در یک کشور، آنالیز های پژوهشی و دانشگاهی است که معین می نماید کدام سویه بیشتر در کشور قالب شده و پس از آن مراکز دانشگاهی و آزمایشگاهی، سوش قالب را اعلام می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1635

به "تست های پی سی آر کرونای دلتا را تشخیص نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست های پی سی آر کرونای دلتا را تشخیص نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید