تجمع اعتراض به خصوصی سازی مدارس با حضور دانشجویان تهرانی برگزار گردید

تجمع نه به خصوصی سازی مدارس امروز پس از اقامه نماز آدینه با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران برگزار گردید.

تجمع اعتراض به خصوصی سازی مدارس با حضور دانشجویان تهرانی برگزار گردید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، جمعی از دانشجویان دانشگاههای تهران در اعتراض به خصوصی سازی آموزش و پرورش پس از اقامه نماز آدینه در خیابان انقلاب تجمع اعتراضی برگزار کردند.

این دانشجویان خصوصی سازی مدارس را موجب گسترش نابرابری دانسته و خواهان برچیده شدن این روند تبعیض آمیز در نظام تعلیم و تربیت کشور شدند.

در خاتمه این تجمع بیانیه دانشجویان معترض به خصوصی سازی مدارس قرائت شد.

متن این بیانیه به توضیح زیر است:

امروزه با آنالیز وضعیت آموزش و تربیت در نظام اسلامی شاهد وضعیتی هستیم که در آن عده ای سرمست ثروت بچه های خود را روانه بهترین مدارس به لحاظ آموزشی، امکاناتی و رفاهی با پول های هنگفت نموده و عده ای هم که هنوز در تامین حداقل معشیت روزانه خود مانده اند، مجبورند فرزندان خود را جهت تامین معیشت از تحصیل محروم یا مدارس دولتی بی کیفیت را نگه دارند.

حوقتی سهم مدارس دولتی از قبولی دانشگاه در مقایسه با مدارس غیر دولتی مقدار بسیار ناچیزی است، وقتی هنوز در روستاها مدارس کاه گلی با یک معلم برای تمام پایه ها آن هم فقط ابتدایی برگزار می گردد، وقتی آمار دانش آموزان بازمانده از تحصیل از مرز یک میلیون نفر هم در کشور تجاوز نموده، عده ای که خود چند دهه از متولیان امر سیاستگذاری آموزش و پرورش بوده اند با چه منطقی اعلام می نمایند مدارس خصوصی نافی عدالت آموزشی نیستند؟

مدرسه های خصوصی تنها با نگاه کالای به آموزش ضربه عمیقی به علوم وارد نموده، بلکه با حفظ انحصار ارتقا آموزشی در یک طبقه منجر به افزایش مستمر نابرابری اجتماعی (در قالب شکاف میان طبقه اغنیا و فقرا) خواهد شد.

چرا که با انحصاری شدن علم تنها فرزندان یک طبقه محدود، امکان تحصیل در مدارسی را خواهند داشت که آن مدارس شرایط را برای ورود به دانشگاه های برتر و سپس عرصه مدیریتی کشور را تسهیل خواهد نمود و سپس همان فرزندان بلوغ رسیده همچنان قدرت و ثروت را در خانواده خود محصور خواهد نمود.

حال جریانات مدعی اصلاح طلبی و اصول گرایی با توجیه سیری ناپذیریشیان در افزایش مدارس خصوصی را چگونه با منطق زیر تطبیق می دهند.

مَا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَىٰ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَىٰ فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی الْقُرْبَىٰ وَالْیَتَامَىٰ وَالْمَسَاکِینِ وَابْنِ السَّبِیلِ کَیْ لَا یَکُونَ دُولَةً بَیْنَ الْأَغْنِیَاءِ مِنْکُمْ ۚ

آنچه را خداوند از اهل آبادى ها به رسولش بازگرداند، پس براى خدا و براى رسول و براى خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و در راه ماندگان است تا (این اموال) تنها میان ثروتمندان شما در گردش نباشد.

آموزش و پرورش اگر بناست اسلامی باشد باید به این روند تبعیض آمیز خاتمه دهد.

مطالبه جنبش دانشجویی توقف فرایند خصوصی سازی مدارس، ارتقای کیفیت آموزشی مدارس تمام مناطق کشور و زمینه سازی تحقق آموزش رایگان طبق اصل 130 قانون اساسی است

به امید ظهور عدالت گستر گیتی

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 8 دی 1398 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 456

به "تجمع اعتراض به خصوصی سازی مدارس با حضور دانشجویان تهرانی برگزار گردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمع اعتراض به خصوصی سازی مدارس با حضور دانشجویان تهرانی برگزار گردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید