بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به سوریه

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، ایرنا نوشت: وزیران خارجه اتحادیه عرب امروز (شنبه) پس از خاتمه نشست فوق العاده این اتحادیه در قاهره با موضوع تجاوز ترکیه به شمال سوریه خواهان کاهش سطح روابط دیپلماتیک کشورهای عربی با آنکارا و قطع همکاری های نظامی با ترکیه شدند.

بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به سوریه

اعضای اتحادیه عرب در این بیانیه با محکوم کردن تجاوز ترکیه به خاک سوریه، این اقدام را در تناقض آشکار با منشور سازمان ملل و قطعنامه 2254 شورای امنیت و تهدیدی مستقیم علیه امنیت دنیا عرب و صلح دنیای دانستند.

این بیانیه هر کوشش و اقدام سوریه برای مقابله با تجاوز ترکیه را، حق مسلم این کشور در دفاع مشروع از خود بر اساس اصل 51 منشور ملل متحد خواند.

در ادامه این بیانیه وزیران خارجه اتحادیه عرب بر خاتمه فوری تجاوز ترکیه و عقب نشینی بدون شرط نیروهای نظامی این کشور از خاک سوریه تاکید کردند.

در بندی دیگر کشورهای عضو خواهان اتخاذ اقدامات فوری در برابر ترکیه از جمله کاهش سطح روابط دیپلماتیک و قطع همکاری نظامی و بازنگری در روابط مالی، فرهنگی و گردشگری با این کشور شدند.

اتحادیه عرب از جامعه دنیای به ویژه شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرد که با اتخاذ تدابیر لازم از سوی این نهاد بین المللی، تجاوز ترکیه خاتمه یابد و شرایط برای عقب نشینی کامل نیروهای نظامی این کشور از خاک سوریه مهیا گردد.

وزیران خارجه اتحادیه عرب در بیانیه خود هرگونه کوشش ترکیه برای تغییر بافت جمعیتی در سوریه با استفاده از زور و اجرایی کردن طرحی به نام منطقه امن را نقض قوانین بین الملل و اقدامی ضد انسانی و مصداق جنایت جنگی خواندند که باید به وسیله دادگاه های بین المللی مورد پیگرد قرار بگیرد.

در بندی دیگر از این بیانیه آمده است که ترکیه مسئول کامل پیامدهای تجاوز به شمال سوریه از جمله گسترش تروریسم و بازگشت گروه های تروریستی به ویژه داعش به منطقه است و از شورای امنیت خواسته شد با اتخاذ تدابیر لازم ترکیه را به مسئولیت پذیری در این خصوص وادار کند.

وزیران خارجه در ادامه بر وحدت و استقلال سوریه و اهمیت گفت و گو های سیاسی زیر نظر سازمان ملل به ویژه پیگیری کمیته قانون اساسی این کشور برای دستیابی به یک راهکار سیاسی فراگیر برای بحران این کشور تاکید کردند.

اعضای اتحادیه همچنین با قرار دریافت بندی تحت عنوان دخالت های ترکیه در کشورهای عربی به عنوان بندی دائمی در دستور کار نشست های پیش روی اتحادیه عرب موافقت کردند.

کشورهای قطر و سومالی دو کشوری بودند که در مورد بیانیه خاتمهی اتحادیه عرب اعلام تحفظ کردند.

در پی حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه، امروز (شنبه) به دعوت مصر نشست اضطراری اتحادیه عرب برای رسیدگی به این موضوع در قاهره پایتخت این کشور شروع شد.

اتحادیه عرب پیش تر حمله نظامی ترکیه موسوم به چشمه صلح را که از روز چهارشنبه 17 مهر ماه شروع شده است، محکوم و این اقدام را تهدیدی برای برافروختن درگیری های بیشتر در شرق و شمال سوریه و تقویت احتمال بازگشت گروه تروریستی داعش دانسته بود.

ترکیه چهارشنبه گذشته از شروع عملیات نظامی تحت عنوان چشمه صلح در شمال شرق سوریه اطلاع داد و حدود شش ساعت پس از آن نیروهای زمینی ارتش این کشور نیز وارد خاک سوریه شدند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه آدینه شب در اولین سخنرانی پس از شروع عملیات چشمه صلح، توقف عملیات علیه گروه های کرد که آنها را تروریست می خواند، رد کرد.

سوریه با محکوم کردن حمله ترکیه به مناطق کردنشین شمال کشورش اعلام نموده است که ارتش دمشق برای مقابله با هرگونه چالشی آماده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 376

به "بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه پایانی نشست فوق العاده اتحادیه عرب درباره حمله ترکیه به سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید