برنامه اوپک برای افزایش عرضه پابرجاست

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، وزیر انرژی امارات متحده عربی اظهار کرد: اوپک و متحدانش همچنان قصد دارند محدودیت عرضه خود را در ابتدای سال 2021 به میزان دو میلیون بشکه در روز تسهیل کنند.

برنامه اوپک برای افزایش عرضه پابرجاست

به گزارش خبرنگاران، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی در مجمع انرژی اینتلیجنس در خصوص پیمان کاهش تولید اوپک پلاس اظهار کرد: این توافقی است که امضا کرده ایم و بسیار روشن است. تا جایی که اطلاع دارم هیچ تغییری در این توافق صورت نگرفته است.

اوپک پلاس که 23 کشور تولیدکننده در آن حضور دارند، سرگرم اجرای محدودیت عرضه به میزان 7.7 میلیون بشکه در روز است و با پیش بینی بهبود تقاضا برای نفت، قرار است محدودیت عرضه را از ژانویه سال 2021 تا آوریل سال 2022 به 5.8 میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

اما قیمتهای نفت هفته هاست که در محدوده 40 دلار مانده اند و لیبی که از مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک پلاس معاف است، پس از آتش بس میان گروههای رقیب، به سرعت در حال ازسرگیری تولید نفت است و باعث شده گمانه زنیهایی درباره این که آیا اوپک محدودیت عرضه را به میزان فعلی ادامه می دهد یا حتی آن را تشدید می کند، در بازار شکل بگیرد.

با این حال هر گونه تغییر در برنامه کاهش تولید باید توسط همه کشورهای مشارکت کننده در این گروه مورد موافقت قرار گیرد.

نشست مجازی کمیته نظارتی مشترک اوپک پلاس به ریاست عربستان سعودی و روسیه در 19 اکتبر و دیدار وزیران گروه در 30 نوامبر و اول دسامبر انجام می گیرد.

کنندگان اوپک به پایگاه خبری اس اند پی گلوبال پلاتس اظهار کردند که هنوز زود است درباره کاهش تولید تصمیمی گرفته شود.

مزروعی گفت: تقاضای جهانی برای نفت رو به رشد است اما اذعان کرد که هنوز شرایط بازار عادی نشده است. احیای کامل احتمالا تا زمانی که واکسن کووید 19 تولید نشود و محدودیتهای سفر لغو نشوند، ممکن نخواهد بود.

وی در ادامه اضافه نمود: هنگامی که محدودیتها تسهیل شدند، اعضای اوپک پلاس نباید فورا تولیدشان را بالا برده و بازار را از عرضه لبریز کنند زیرا این امر پیشرفت فرایند احیا را بی ثبات می سازد.

پایبندی کلی اوپک پلاس به توافق کاهش تولید نفت تا به امروز قوی بوده است و اس اند پی گلوبال پلاتس که یکی از منابع ثانویه مورد استفاده این گروه برای بررسی فرایند تولید است، پایبندی اعضای این گروه در سپتامبر را 99 درصد ارزیابی کرده است.

اما کاهش تولید جبرانی از سوی اعضایی که در ماههای پیش به تعهداتشان به طور کامل عمل نکرده بودند، هنوز به طور کامل انجام نشده و کشورهای متعددی هنوز برنامه هایشان در این زمینه را به کمیته نظارتی ارایه نکرده اند.

امارات متحده عربی که خود در اوت از سقف تولیدش تخطی کرد، علاوه بر سهمیه تعیین شده 100 هزار بشکه در روز در اکتبر و 84 هزار بشکه در روز در نوامبر تولیدش را کاهش خواهد داد تا مازاد تولید قبلی را جبران کند.

بر اساس گزارش پلاتس، وزیر انرژی امارات متحده عربی که در کمیته نظارتی اوپک پلاس حضور دارد، گفت: بعید است این گروه مهلت اعضای متخلف برای جبران مازاد تولیدشان را که تا پایان دسامبر تعیین شده است، تمدید کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 1106

به "برنامه اوپک برای افزایش عرضه پابرجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه اوپک برای افزایش عرضه پابرجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید