افزایش چشمگیر مبتلایان کرونا نیازمند بستری

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، متخصص بیماری های عفونی بیمارستان طالقانی با اشاره به فرسودگی و خستگی کادر درمان، تاکید نمود: باید با رعایت اصول بهداشتی و در نظر دریافت راه چاره های مناسب، فرایند ابتلا به کرونا را تدریجی کرد؛ چراکه با وجود خستگی کادر درمان، اگر این فرایند تصاعدی کاهش پیدا نکند، سیستم و نظام سلامت توان احیای خود از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی را از دست می دهد.

افزایش چشمگیر مبتلایان کرونا نیازمند بستری

به گزارش ایسنا، دکتر افشین محمد علیزاده عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با هشدار نسبت به بالا بودن فرایند ابتلا به کرونا طی چند وقت اخیر، گفت: در این موج جدید، متاسفانه شاهد ابتلا و درگیری شدید مردم از همه گروه ها به خصوص جوانان، سالخوردگان و افراد دارای بیماری های زمینه ای هستیم.

افزایش چشمگیر مبتلایان نیازمند بستری

وی با اشاره به سرعت بالای انتقال کروناویروس، اظهار کرد: با افزایش درصد ابتلا، تعداد افراد نیازمند بستری در بیمارستان ها نیز افزایش چشمگیری داشته، به گونه ای که بیمارستان ها با محدودیت تخت بستری و ازدیاد بار مراجعه روبرو هستند و ادامه این فرایند نظام درمانی کشور را دچار چالش می نماید.

فاصله گذاری و استفاده از ماسک دو اصل مهم پیشگیری

وی ضمن آنالیز علل بروز این شرایط بحرانی در تهران و بعضی دیگر از استان های کشور، گفت: عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و عدم پوشش ماسک از مهمترین علل این مساله است؛ در حالیکه فاصله گذاری و استفاده از ماسک در تمام جهان به عنوان دو اصل پیشگیری مطرح شده و جواب خود را پس داده است.

علیزاده با تاکید بر اینکه افراد باید خروج از منزل در مواقع غیرضروری را محدود نمایند، گفت: اگر این توصیه ها در کنار اصول بهداشتی، حفاظتی و فاصله گذاری ها رعایت نگردد، مطمئنا درگیری ها و میزان ابتلا به صورت تصاعدی افزایش پیدا می نماید و شرایط حادتر خواهد شد.

کروناویروس علائم بالینی بسیار متنوعی دارد

این متخصص عفونی با تاکید بر اینکه کروناویروس علائم بالینی بسیار متنوعی دارد و نمی توان تنها چند علامت محدود را به کرونا نسبت داد، گفت: طیف این علایم می تواند از تب خفیف، ضعف و بی حالی، درد شکم به همراه اسهال کوتاه مدت، خستگی، سردرد، بدن درد و ... متغیر باشد.

وی با بیان اینکه برخلاف اوایل اپیدمی، سرفه و گلودرد تنها علامت اصلی کووید 19 نیستند، گفت: این علایم نسبت به اسفند ماه کمتر شده و علایم دیگری به آن اضافه شده است، حتی گاهی مشاهده می گردد که سی تی اسکن ریه نرمال است، اما تست PCR فرد مثبت می گردد، ممکن است فرد شکایت تنفسی نداشته باشد، اما مبتلا به کرونا باشد، بنابراین مشاهده می گردد که علایم کروناویروس متنوع بوده و افراد مبتلا و مشکوک به ابتلا حتما باید تا 14 روز در قرنطینه بمانند.

افزایش درصد ابتلا های خانوادگی

وی با تاکید بر رعایت اصول قرنطینه خانگی و ضمن هشدار نسبت به افزایش درصد ابتلا های خانوادگی طی یک ماه اخیر، مطرح کرد: برای پیشگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده، فرد بیمار باید در طول قرنطینه 14 روزه در یک اتاق جداگانه از سایر اعضای خانواده باشد، در صورت امکان از سرویس دستشویی جداگانه استفاده کند و اگر امکان آن وجود ندارد حتما سرویس را ضدعفونی کند. همچنین استفاده از ظروف یکبار مصرف برای فرد بیمار و کاهش ارتباط و تعامل با سایر اعضای خانواده، از دیگر مواردی است که باید در قرنطینه های خانوادگی مورد توجه قرار گیرد.

افزایش درصد ابتلا به کرونا در جوانان

علیزاده در ادامه با اشاره به افزایش درصد ابتلا به کرونا در جوانان به نسبت روز های اول شیوع بیماری، اظهار کرد: در ابتدا مطرح می شد که جوانان به خاطر داشتن سیستم ایمنی قوی تر کمتر مبتلا می شوند و در صورت ابتلا نیز فرم خفیف بیماری را می گیرند، درحالیکه چیزی که امروز در بیمارستان ها مشاهده می گردد ابتلای درصد بیشتری از جوانان بوده و به همین نسبت نیز تعداد جوانان مبتلا به فرم شدید بیماری افزایش پیدا نموده است.

این متخصص عفونی مطرح کرد: تمام این اطلاعات هشدار هایی است برای افزایش آگاهی مردم و رعایت بیشتر اصول بهداشتی و حفاظتی، باید بتوانیم با در نظر دریافت راه حل هایی از میزان ابتلا و بار بیماری بکاهیم و بدانیم که این مهم تنها با رعایت اصول و دستورالعمل های بهداشتی محقق می گردد.

مردم تخلفات بهداشتی اصناف و مشاغل را گزارش نمایند

علیزاده با تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی در اماکن و مشاغل پرخطر مانند آرایشگاه ها، رستوران ها و باشگاه های ورزشی و همچنین افزایش نظارت بر عملکرد این واحدها، گفت: در تمام جهان مردم جزو بهترین ناظران بر عملکرد واحد ها محسوب می شوند، بنابراین در کنار افزایش نظارت ها از سوی کارشناسان بهداشت محیط، مردم نیز باید بر عملکرد واحد ها و اماکن و اصناف و رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها در این واحد ها نظارت نمایند و تخلفات احتمالی را گزارش نمایند.

سیستم نظارتی با تخلفات اصناف قاطعانه برخورد کند

وی ادامه داد: البته سیستم نظارتی نیز باید قاطعانه به این شکایت ها رسیدگی نموده و قانونا با اصناف و واحد های متخلف برخورد کند، مطمئن باشید که اگر این نظارت ها و رعایت دستورالعمل ها به صورت جدی دنبال نگردد، شرایطی بسیار وخیم تر از شرایط کنونی پیش رو خواهیم داشت.

افزایش آمار مرگ و میر با ادامه فرایند تصاعدی ابتلا

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه ظرفیت درمانی کشور بسیار محدود است، گفت: اگر این اصول و پروتکل ها رعایت نگردد و شرایط کنونی و افزایش تصاعدی میزان ابتلا مهار و کنترل نگردد، متاسفانه پذیرش بیماران جدید و رسیدگی به بیماران بدحال امکان پذیر نخواهد بود و همین مسئله به افزایش آمار مرگ و میر منجر می گردد.

کادر درمان و نظام سلامت توان و فرصت احیا ندارد

علیزاده همچنین با اشاره به فرسودگی و خستگی کادر درمان، اذعان داشت: باید با رعایت اصول بهداشتی و در نظر دریافت راه حلهایی، فرایند ابتلا را تدریجی کنیم، چراکه با وجود خستگی کادر درمان، اگر این فرایند تصاعدی کاهش پیدا نکند، سیستم و نظام سلامت توان احیای خود از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی از دست می دهد.

به گفته این متخصص عفونی، ادامه این فرایند و عدم احیای سیستم درمان، نه تنها نظام سلامت را با بحران جدی روبرو می نماید، بلکه در این میان اولین گروهی که صدمه می بینند بیماران بدحال و در نتیجه افزایش میزان مرگ و میر در جامعه خواهد بود.

خطرات ناشی از بروز و گسترش بیشتر بیماری در فصل پاییز

وی همچنین با اشاره به خطرات ناشی از بروز و گسترش بیشتر بیماری در فصل پاییز و همزمانی آن با شیوع آنفولانزای فصلی، گفت: متاسفانه زمانی که ویروس در فصل گرما با این شدت و حدت در حال انتشار است، قطعاً در فصل سرد سال با توجه به سرمادوست بودن ویروس، میزان ابتلا بالاتر می رود. در حالیکه با فرهنگ سازی صحیح و نهادینه سازی رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها، می توان میزان ابتلا را تا میزان بسیار قابل توجهی کاهش داد؛ تنها راه حل در شرایط فعلی رعایت بیش از پیش اصول بهداشتی و فاصله گذاری هاست.

بروز علائم متنوع کرونا مختص سن و جنس خاصی نیست

این متخصص عفونی بیمارستان طالقانی در بخش دیگر مصاحبه با بیان اینکه بروز علائم متنوع کرونا ویروس ارتباطی با سن و جنس افراد ندارد، اظهار کرد: علائم کرونا بسته به سن و جنس افراد تغییر نمی نماید، بلکه کرونا ویروس طیفی از علائم ایجاد می نماید که می تواند هم در جوانان و هم در سالمندان و یا زنان و مردان بروز پیدا کند و مختص سن و جنس خاصی نیست.

بروز بیماری در بچه ها نسبت به موج اول افزایش پیدا نموده است

وی با بیان اینکه بروز بیماری در بچه ها نسبت به موج اول افزایش پیدا نموده است، ادامه داد: کووید 19 بیشتر با علائم گوارشی در بچه ها بروز می یابد و علائم تنفسی این بیماری در بچه ها کمتر گزارش شده است؛ بنابراین خانواده ها باید هوشیار باشند و اصول بهداشتی و حفاظتی را بیش از پیش درباره بچه ها رعایت نمایند.

در درمان بیماران بدحال توفیقات خوبی داشته ایم

علیزاده همچنین با اشاره به فرایند درمان این بیماری نیز اظهار داشت: در زمینه درمان بیماران بدحال و موارد پیشرفته توفیقات خوبی داشته ایم و در این میان بعضی ترکیبات دارویی استفاده شده پاسخ مطلوبی داده است. همچنین بعضی ترکیبات دارویی و پروتکل های درمانی نیز تاییدیه FDA گرفته اند که امیدواریم هرچه سریع تر در مرکز درمانی توزیع گردد تا بتوان شانس درمان بیماران بدحال را ارتقا داد.

علیزاده در سرانجام خطاب به مردم توصیه کرد: تا می توانید مراجعات غیرضروری خود در خارج از منزل را محدود کنید و در صورت اجبار برای خروج از منزل حتما از ماسک استفاده نموده و اصول بهداشت و شست وشوی دست را به عنوان اولین اصل پیشگیری از بروز بیماری و عفونت جدی بگیرید. اصولی که در تمام جهان به کنترل و مهار بیماری منجر شده، ولی متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم رعایت و جدی ندریافت، به بروز موج دوم بیماری منتهی شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 966

به "افزایش چشمگیر مبتلایان کرونا نیازمند بستری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش چشمگیر مبتلایان کرونا نیازمند بستری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید