آمادگی آمریکا برای مذاکره راهبردی جدید با عراق؛ خروج نیروها را بررسی می کنیم

به گزارش عاشقان علم الکترونیک، معاون وزیر خارجه آمریکا ضمن اعلام آمادگی کشورش برای آغاز دور جدیدی از گفت و گوی راهبردی با عراق، رئیس هیأت مذاکره کننده با کشور عراق را معرفی کرد.

آمادگی آمریکا برای مذاکره راهبردی جدید با عراق؛ خروج نیروها را بررسی می کنیم

به گزارش گروه بین الملل عاشقان علم الکترونیک، رسانه های عراقی امروز شنبه اعلام کردند که دیوید شنکر معاون وزیر خارجه آمریکا، ضمن اعلام آمادگی کشورش برای دور جدیدی از گفت و گو استراتژیک با عراق، رئیس هیأت مذاکره کننده با عراق را معرفی کرد.

به گزارش وبگاه خبری بغداد الیوم، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با عاشقان علم الکترونیک گفت: دولت رئیس جمهور ترامپ، فراهم کردن مقدمات برای برگزاری دور جدیدی از گفت و گوی استراتژیک با عراق را ادامه می دهد؛ مرحله ای که وزیر مایک پامپئو آن را ابتدای این هفته مطرح کرده بود و زمان آن را در نیمه ماه ژوئن آینده تعیین کرده بود.

دیوید شنکر ادامه داد: دولت آمریکا هیأتی به ریاست سفیر دیوید هیل تشکیل خواهد داد؛ این هیأت اعضایی از چند وزارت خانه در بر خواهد داشت از جمله وزارت خزانه داری، دفاع و....

شنکر توضیح داد: بغداد اگر شراکت استراتژیکی با آمریکا برقرار کند، نیازمند اتخاذ گام هایی قانع کننده است.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا همچنین از مقامات عراقی خواست که اگر خواهان حضور نیروهای ائتلاف در عراق هستند، با اتخاذ اقداماتی از آنها حفاظت کنند.

پیشتر، عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق خبر داده بود که آمریکا خواهان گفت و گو با عراق است؛ در عین حال او از آمریکا درخواست کرد که نیروهای خود را از عراق خارج کند.

معاون وزیرخارجه آمریکا در ادامه گفت: نمی خواهیم که وجود اختلاف نظر با واشنگتن منجر به شکاف و ایجاد مسائل شود.

وی خاطر نشان کرد که دولت آمریکا موضوع خروج نیروهای خارجی را بررسی می کند به گونه ای که به نفع عراق و منطقه باشد.

دیوید شینکر همچنین گفت: ما در میان تشکیلات سیاسی در حال نزدیک شدن به یک نگرش یکپارچه در خصوص خروج نیروهای آمریکایی هستیم.

او همچنین تأکید کرد که نیروهای آمریکایی در حال حاضر تنها در سه پایگاه نظامی در عراق حضور دارند.

در همین ارتباط، پیشتر نیروهای ائتلاف موسوم به ضد داعش در عراق از پایگاه های کی 1 در کرکوک، و پیش از آن از پایگاه هوایی القیاره در جنوب موصل (استان نینوی) خارج شده بودند و آن را به نیروهای عراقی تحویل دادند؛ پیش از این دو مورد نیز این نیروها از پایگاه القائم در الانبار خارج شدند؛ ابتدای ماه جاری نیز، نیروهای آمریکایی پایگاه الحبانیه به نیروهای عراقی تحویل دادند.

شنکر در ادامه مدعی شد که دولت ترامپ می خواهد از درخواست گفت و گو برای امضای توافق هایی استفاده کند که به نفع مردم عراق است.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 809

به "آمادگی آمریکا برای مذاکره راهبردی جدید با عراق؛ خروج نیروها را بررسی می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی آمریکا برای مذاکره راهبردی جدید با عراق؛ خروج نیروها را بررسی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید