آغاز مذاکرات شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از امروز

به گزارش عاشقان علم الکترونیک به نقل از رویترز، شورای امنیت سازمان ملل متحد از امروز چهارشنبه چهارم تیرماه نخستین دور گفتگوها در مورد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران را آغاز خواهد کرد.

آغاز مذاکرات شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از امروز

طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل در پیوند با تایید توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، مهلت این تحریم ها اکتبر امسال به پایان خواهد رسید.

آمریکا روز دوشنبه متن قطعنامه پیشنهادی خود را در اختیار 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داد. ولی چین و روسیه، دو عضو دارای حق وتو، از پیش مخالفت شان را با این قطعنامه اعلام کرده اند.

دولت آمریکا از مدت ها پیش تاکید کرده است که تحریم تسلیحاتی ایران نباید برداشته شود. تصویب هر قطعنامه ای در شورای امنیت مستلزم 9 رای و در عین حال عدم وتوی آن از سوی آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس است.

به گزارش رویترز، طبق قطعنامه پیشنهادی آمریکا فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی توسط ایران ممنوع خواهد شد و کشورهای دیگر نیز فقط در صورت تایید کمیته های کارشناسی شورای امنیت می توانند به ایران اسلحه و تجهیزات نظامی بفروشند.

در عین حال تمامی کشورها موظف خواهند شد که در صورت وجود شواهد یا سوءظن در مورد وجود تسلیحات و کالاهای ممنوعه، محموله ها را بازرسی کرده و از تمام کشورها می خواهد که به همین دلیل کشتی ها را در آب های بین المللی با توافق کشوری که آن شناور با پرچم آن حرکت می کند، بازرسی کنند.

پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا پس از آن به شورای امنیت ارائه شد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی به اعضای شورای امنیت مدعی شد که موشک های کروزی که سال گذشته در حمله به تاسیسات نفتی و یک فرودگاه بین المللی در عربستان استفاده شده اند منشاء ایرانی داشتند.

آمریکا تهدید کرده است که اگر این قطعنامه در شورای امنیت تصویب نشود با فعال کردن فرایند موسوم به مکانیسم ماشه در چارچوب برجام تلاش خواهد کرد که تحریم های هسته ای بین المللی علیه ایران را فعال کند.

این در حالی است که دولت آمریکا در اردیبهشت 97 از برجام خارج شد و دیپلمات ها معتقدند که واشنگتن برای رسیدن به این هدف راه دشواری پیش رو خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lov-e.ir شناسه مطلب: 936

به "آغاز مذاکرات شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز مذاکرات شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید